7.8 C
Skopje
6.12.2021 - 21:50

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25181)

Панорама / Награда за вакцинираните работници

Софија - Во Бугарија е откриена група за шпионажа што ѝ пренесувала класифицирани информации на Русија. Подготвивме материјал во кој се собрани многу малку...

Словенците најмногу, а Србите најмалку задолжени во време на пандемија

Според висината на кредитите по бројот на жители, најзадолжени се Словенците, со просек од 5.286 евра, потоа Хрватите со 4.208, Црногорците должат 2.239, граѓаните...

Пари има, недостига храброст

Граѓаните во банките чуваат 4,7 милијарди евра, средства што може да се инвестираат во различни бизнис-идеи, со кои би се зголемила нивната заработка. Економистите...

Европската комисија со големи амбиции и планови, но со исклучително...

Прашањата за тоа дали е сѐ чисто во набавката на вакцините за членките на ЕУ, како и дали ЕУ е измамена или се работи...

Заседата на недипломатското однесување во македонско-бугарската билатерала

Јавната манифестација на некакво лично пријателство при официјалното политичко договарање за круцијални прашања од стратегиски карактер, зачинето со индивидуални импровизации по тие прашања, очигледно...

Правилна дресура за спокоен живот со миленик

Според експертите, една од најголемите грешки што ја прават сопствениците на кучиња се недоволната социјализација на кучињата и лошото воспитување, односно дресура НЕКОИ РАСИ НА...

Се интензивира трката по процентите

Во политичкото и дипломатско лобирање за пописот во Македонија се вклучени домашни високи политичари, како шефот на дипломатијата Бујар Османи, вицепремиерот Артан Груби, заменик-директорот...

Бурекот бил јадење на султаните

Истражувајќи ја историјата на Скопје во османлискиот период, сосема случајно наидов на еден текст што директно посочува на значењето на името бурек. Иако таму...

Спортски вести

ТЕНИС Гранслем-турнирот Вимблдон ќе се игра пред ограничен број гледачи Тенискиот гранслем-турнир Вимблдон, летово, најверојатно, ќе се игра пред намален број гледачи, соопштија организаторите. Турнирот треба...

Во Крушево ќе се темпира формата за пласман на ЛОИ

На подготовки денеска ќе заминат 15 репрезентативци, а фокусот ќе биде ставен на базичните подготовки, со главна цел темпирање на формата за квалификацискиот турнир...