Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25181)

Постисторијата на Македонија во четири чекори

Во ексклузивна анализа за „Нова Македонија“, претседателот на МАНУ. Љупчо Коцарев, се осврнува на феноменот постисторија и објаснува колку малку треба за да застанеме...

Колагенот е хит во светот веќе некое време

Нега и убавина Колагенот е една од состојките за кои во последно време сè повеќе слушаме. Па, се запрашавме дали е воопшто потребно редовно да...

Мон Сент Мишел – заспивате на остров, се будите на полуостров

Издигнувајќи се над морското ниво, Мон Сент Мишел е карпест остров во Ла Манш, околу еден километар од Нормандија во Франција. Мон Сент Мишел...

Пластичните кеси се користат за производство на текстил

Пластичните кеси се користат за производство на текстил, а помагаат и во борбата против загадувањето. Научниците измислиле „текстил“ изработен од полиетилен и се надеваат...

Дали се мешаат водите од Атлантски и Тихи Океан?

Дали навистина постои границата помеѓу двата океана? Сигурно сте виделе неверојатна фотографија направена во Заливот на Алјаска некаде на Интернет, каде што се преклопуваат...

Борис Џонсон: Лондон „легално“ ги купил мермерите од Партенон

Британскиот премиер вели дека Лондон одбива да ги врати фризовите познати како Елигиновиот мермер, едно од ремек-делата што се наоѓа во Британскиот музеј. Фризовите...

МСУ повикува да читаме заедно

Музејот на современата уметност - Скопје (МСУ), кој лани одбележа 50 години од отворањето на својот нов објект, на веб-страницата на виртуелните посетители им...

Регионот веќе ни посакува молитва и аплауз

Членовите на еден од најперспективните македонски бендови, „Фанк шуи“, велат дека не им недостигаат храброст и лудост, што е сосема доволно за да бележат...

Поема од Османли за Блаже Конески

Во издание на „ВиГ Зеница“ деновиве излезе од печат поемата „Бдеења Блажеви“, со поднаслов „Пеења до потомците“, од писателот Томислав Османли. Авторот, познат по...

Откриени 2.000 загубени дела на жени уметници од ренесансата

Италијанската организација „Унапредување на жените уметници“ успеа да фрли светлина врз заборавениот дел од светот на уметноста на жените, идентификувајќи околу 2.000 дела на...