12.8 C
Skopje
19.9.2021 - 7:55

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25180)

Документарци што откриваат што се случува зад сцената на познатите

Многумина ги интересира животот на познатите. Документарните филмови за музичките и спортските легенди се едукативни и интересни и откриваат помалку познати информации од животот...

Панорама / Двојка за онлајн наставата

Белград - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, разговараше денеска преку видеоврска со раководството на „Синофарм“ за процесот на набавка на вакцини, изградбата на кинеска...

Се воведува десетдневен карантин

Бугарија Од понеделник до 31 март се затвораат рестораните, казината, сите продавници за непрехранбени производи со површина од над 300 квадратни метри, трговските центри, спортските...

Ќе се остварат ли планираните стапки на раст

Забрзаното ширење на новите соеви на коронавирусот, но и рестриктивните мерки низ европските земји го попречуваат заздравувањето на економијата. Дополнително, ниту плановите за вакцинација...

Прво правда, па проширување и преговори со ЕУ

Се очекува со новата методологија што беше претставена од еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи пред амбасадорите на земјите-членки на Европската Унија да се откочи...

Наместо да стивнува, пандемијата зема нов замав

Според епидемиолозите, пресудни се два клучни фактори, а во Македонија се доминантни и двата. Првиот е британската мутација, која полесно се шири и кај...

Печатени или дигитални, учебниците пред сѐ треба да бидат квалитетни

Голем број од децата ќе сакаат да читаат од екран, но има опција и да се печатат материјалите ако има желба за тоа. Државниот...

Меридијани

Варшава - Полска објави дека воведува ограничувања во целата земја бидејќи новите дневни случаи со коронавирус достигнаа највисоко ниво оваа година. Театрите, трговските центри,...

Сѐ тече, ништо не се менува во Сирија

Сирија ја одбележува 10-годишнината од бунтот што прерасна во граѓанска војна, а милиони луѓе се раселени и втурнати длабоко во сиромаштија, додека меѓународната заедница...

Во Варош живеат трудољубиви луѓе

Иако меѓу Македонија и Русија растојанието е големо, сепак низ вековите наназад голем број патници и намерници од Русија го посетувале Прилеп и патем...