15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 16:54

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25180)

Медицински совет

Ако работите од дома, не заборавајте на мини-паузите Поради работата од дома, работното време често може да се оддолжи, бидејќи луѓето тешко се исклучуваат и...

Австралија во орбитата ќе има сателит за откривање на пожари

Како што се покажа во последно време, пожарите во оддалечените делови на Австралија може да горат со часови и да се шират со голема...

Светот воодушевен од нордиското одење

Нордиското одење, кое потекнува од Финска, од крајот на 1990-тите, стана дополнителен тренинг за скијачите во лето. Оваа рекреативна активност можете да ја вежбате...

Научете да живеете одржливо

Да се живее одржливо веќе не е толку тешко како порано, брзото и комплицирано темпо на живот што се создаде последните неколку години е...

Најпознатите феминистки со попреченост

Што имаат заедничко актерка во нем филм, суфражетка и најпознатата глува и слепа жена во историјата? Сите три се феминистки со попреченост и основачки...

Книжарница на тркала – иновативен концепт

Издавачката куќа „Антолог“ е побогата за уште една книжарница, но овој пат книжарница на тркала - сосема нов и иновативен концепт, кој ги подигна...

„Аватар“ повторно е филм со најголема заработка во светот

Популарниот филм на Џејмс Камерон, „Аватар“, го надмина „Одмаздници: крај на играта“ и повторно се најде на врвот на листата на филмови што заработиле...

Уништен муралот на Бенкси на ѕидот на затворот

Муралот на ѕидот на поранешниот затвор во градот Ридинг, Велика Британија, за кој мистериозниот британски уметник Бенкси на својот инстаграм профил откри дека е...

„Нетфликс“ тестира построг пристап за споделување на лозинката

Во постојан напор за зголемување на претплатниците, „Нетфликс“ тестира построг пристап до корисниците што споделуваат лозинки со некого надвор од истото домаќинство. Голем број...

Дело за уметноста и сопствениот идентитет

Што остави зад себе зографот Иван Георгиев Македонија во оваа пресвртна година мора да покаже аргументирана одбрана за нашиот идентитет, македонскиот јазик, македонската историја и...