Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25178)

Здрава храна

Најдобри и најлоши намирници додека учите Повеќето студенти во текот на подготвувањето испити лесно посегнуваат по кесичка чипс, но малкумина знаат дека консумацијата на брзата...

„Менк“ на Финчер со најмногу номинации на годинешните „оскари“

Филмот „Менк“ на Дејвид Финчер ги предводи номинациите на годинешните, 93-ти „оскари“, со десет номинации. Академијата за првпат во историјата на наградите номинира две...

Во Јапонија повеќето спални немаат кревет

Во Јапонија е сосема нормално да се спие на под, а јапонските спални често немаат кревети. Постојат многу причини зошто Јапонците избираат да спијат...

Малата сирена истражува на бреговите на Шкотска

Една пливачка реши да ги истражи бреговите на архипелагот северозападно од брегот на Шкотска, во костим на малата сирена. Кејт Меклеуд од Уиг, на...

Скандали што го следеле македонското учество на „Евровизија“

Уште од првото официјално учество на Македонија на фестивалот „Евровизија“ во 1998 година, речиси ниеден наш претставник ја немал таа привилегија да замине без...

Панорама / Корупцијата е во системот

Тирана - Пратеникот од Македонската алијанса за европска интеграција во албанскиот парламент, Васил Стерјовски, кој е прв пратеник што јавно се декларира како Македонец,...

Србија целосно се затвора две недели

Србија Од денеска до 22 март во Србија ќе биде сѐ затворено, освен прехранбени продавници, аптеки и бензински, одлучи вчера Кризниот штаб за спречување на...

Какви се очекувањата од пописите во балканските држави

Доколку се тргне од досегашните сознанија за масовното мигрирање од овие простори кон западноевропските земји, реално е да се очекуваат поразителни бројки за населението...

Заладувањето ќе ги „обере“ овошките

Агрометеоролозите укажуваат дека поради високите температури, кои претходно ја зафатија државата, многу од овошките се во фаза на цутење или се расцветани поради што...

Една година живот под маски

Претседателот Стево Пендаровски на 18 март лани прогласи вонредна состојба на целата територија, мерка што се воведе првпат во историјата на државата. Една година...