Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25175)

Храната е повкусна кога друг ја приготвува

Дали храната ви е повкусна кога некој друг ќе ви ја приготви? Познатиот психолог Даниел Канеман го објасни овој феномен за да стане појасен. - Додека...

Најстарата птица стана мајка

Најстарата позната дива птица во светот, лeјсан албатрос, повторно стана мајка. Нејзините птици полетаа на атолот Мидвеј, среде северниот дел на Тихи Океан. Научниците...

Сингапур гради пловечки фарми на сончева енергија

Сингапур гради пловечки соларни фарми за борба против климатските промени. Илјадници соларни панели се инсталираат на брегот на Сингапур, со намера оваа земја да даде...

Шакира навестува нова музика

Мегапопуларната пејачка Шакира, која многу години се наоѓа на врвот на светската музичка сцена, деновиве им се обрати на своите многубројни обожаватели на Инстаграм,...

Мерлин Менсон сака гумени бонбони, Ријана – тврдо варени јајца

Необични барања на познатите Некои од познатите музички имиња за време на турнеите и настапите низ светот, иако малку време поминуваат зад сцената, имаат интересни...

Помпеја повторно воодушевува Откриенa одлично зачувана церемонијалнa кочија

Италијанските археолози откриле церемонијална кочија во близината на древниот римски град Помпеја. Кочијата на четири тркала е пронајдена во близината на шталата во која...

Панорама / Бугарска плата

Сараево - Пандемијата на коронавирусот влијаеше на намалување на бројот на крводарители во Босна и Херцеговина. Бројот на дарители значително се намали во однос...

ЕУ-членки бараат стратегиски поглед за Западен Балкан

Писмото на министрите за надворешни работи на Австрија, Хрватска, Чешка, Германија, Грција, Ирска, Романија, Словачка и на Словенија е прво посилно и јавно обраќање...

Кому и како ќе му се простат каматите

Сѐ уште е нејасно за граѓаните како ќе се реализира бришењето на каматите на долговите за комуналии, мерка од петиот владин пакет. За оние...

Мерки за поддршка на стопанството и за спас на работните места

Бизнис-заедницата укажува дека секоја мерка е добредојдена, но апелира за доследна и навремена примена на планираните мерки. Укажуваат дека иако има подобрување во одредени...