29.8 C
Skopje
3.8.2021 - 23:17

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25173)

Техно

Старлинк - интернет во камиони, бродови и авиони Компанијата „Спејс екс“ бара регулаторна дозвола за поврзување на возилата, камионите, бродовите и авионите со својата сателитска...

Индија има свој пандан на Твитер

Во време кога Твитер е во долготраен конфликт со индиската влада во врска со одбивањето на компанијата да блокира одредени налози, многу сличната индиска...

Подводен робот ќе поправа цевки на дното на океанот

Новиот напреден подводен дрон, кој моментално е во фаза на развој, ќе овозможи инсталирање, одржување и проверка на илјадници километри океански цевководи. Станува збор...

За половина Британци интервјуто на Хари и Меган е недолично

Анкета Речиси половина Британци сметаат дека ексклузивното интервју што Хари и Меган ѝ го дадоа на Опра Винфри било недолично. Според анкетата што ја спроведе...

Мојот дух секогаш е насочен кон победа

Кирил Марковски, шампион во циклокрос на Македонија Кирил Марковски е новиот шампион во циклокрос, мешавина од две дисциплини во велосипедизмот, односно планински и друмски или...

Драган Хаџи Бошков – пионер на музичката критика во Македонија

Осврт Драган Хаџи Бошков имал особена склоност и пасија кон класичната музика и од најрана возраст стекнал солидно музичко образование. Негов омилен инструмент бил клавир-пијано...

Гостува диригентот Антони Вит, добитник на „греми“

Добитникот на „греми“, маестро Антони Вит, е еден од највлијателните полски диригенти и, воопшто, еден од најпочитуваните ликови на полската музичка сцена денес Концертот насловен...

Излезе од печат,,Лилјаци“ на Ристо Лазаров

Во издание на,,Везилка 2011“ излезе од печат новата книга на македонскиот поет Ристо Лазаров,,Лилјаци“. Оваа обемна книга, на 172 страници, е структурирана како и...

Заборавени жените што рачно ги насликале првите филмови во боја

Првите филмови во боја биле сликани рачно од сликарки, но многу малку пишани записи сведочат за нивните дела и имиња Раното кино честопати се памети...

Панорама / Изнајмување катализатор

Подгорица - Црна Гора побара од Европската Унија и од НАТО итна помош во обезбедување дополнителен број здравствени работници, кои ќе им помогнат во...