5.8 C
Skopje
28.1.2022 - 15:56

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25171)

Домување

Трендови на минималистичкиот стил Додека до пред неколку години имаше тренд на уредување со премногу детали низ целиот свет, во последно време станува сè попопуларна...

Нови импланти за мрежницата за вештачки вид на слепите лицa

Новата верзија на импланти за мрежницата на окото би можела да им обезбеди вештачки вид на слепите лица. Студијата била спроведена од истражувачот Диего...

Кина идната година ќе гради вселенска станица

По неодамнешниот успех при слетувањето на Марс, кинеската вселенска агенција најави нова амбициозна цел, 11 мисии и испраќање астронаути во вселената во следните две...

Кашмирот на работ на исчезнување

Огромни стада од уникатните пашмински кози шетаат по ледените пространства на Хималаите, придружени од номадски овчари, во потрага по свежи пасишта. Фотографот Ендру Неви...

Елизабет Фридман дешифрира повеќе од 4.000 нацистички пораки

Неверојатна приказна за жената што ја уништи нацистичката мрежа, а никој не ја спомна до 2008 година Иако според многу аналитичари се смета за американски...

Празникот на жените низ балканска диоптрија

Балканските жени се далеку од економска, а уште подалеку од политичка еднаквост со мажите. Пандемијата на коронавирусот дополнително ја влоши состојбата на жените, кои...

Растат цените на становите

Домашните експерти укажуваат дека и во следниот период во земјава ќе продолжи интересот за вложување во недвижности Цените на недвижностите во Скопје бележат раст, особено...

Загадениот воздух како масовен сериски убиец

Проблемот со загадувањето на воздухот со години останува нерешлива енигма за надлежните институции. Во одредени денови, низ Македонија се регистрира и до десетици пати...

Полицискиот час се враќа, ќе има ли ефекти?

Образложението на комисијата за ова ограничување на движењето е да се спречат групирањата што се прават во ноќните часови, пред сѐ, од младите, кои...

Mеридијани

Багдад - Папата Франциск ја заврши својата историска посета на Ирак. Поглаварот на Римокатоличката црква викендов одржа миса пред илјадници верници во градот Ербил,...