Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25170)

Животни

Мачката мејн кун има некои карактеристики на куче Мејн кун е најстариот вид мачка во Северна Америка и најголема домашна мачка некогаш припитомена. На прв...

Најстарата жена на светот ќе го носи олимпискиот факел во Јапонија

Најстарата жена на светот, 118-годишната Јапонка Кане Танака, ќе го носи олимпискиот факел. Таа се излекувала двапати од рак, преживеала две глобални пандемии и...

Децата ми помагаат да бидам добра мајка

Анџелина Џоли за „Вог“ По многубројните критики што долго ги добиваше од обожавателите на сметка на нејзиниот изглед, Анџелина Џоли деновиве се појави во јавноста...

Виртуелна изложба на костимите од серијата „Круна“

Ретко кој останува индиферентен на оригиналните костими направени специјално за серијата „Круна“, кои сега може да се видат одблизу, преку дигитални уреди. Музејот „Бруклин“...

„Црвени рози“ им ја посветувам на сите Македонки!

Песната „Црвени рози“, дело на Димитар Масевски, кој ја напиша музиката, и на Љупчо Стојановски, кој е автор на текстот, првпат е изведена на...

Промоција на дела на „Словокулт“

Во Младинскиот културен центар, утре, од 17.30 до 20.30 часот, ќе бидaт промовирани фестивалската антологија „Словокулт: литература“ и едицијата „Словокулт: словотека“, во издание на...

Од десетици саркофази во Египет, до игли од коски во Турција

Археолошки истражувања во 2020 година

Панорама

Белград - Србија минатата година од извозот на цвеќе заработи 4,2 милиони евра, од тоа половината е остварена со извозот на рози. Србија има...

Кои се мотивите полицијата да биде во универзитетите!

Грчката влада ги објаснува овие измени како начин да се пресмета со криминалните активности на универзитетите, но студентите и професорите стравуваат од укинување на...

Со соодветно насочени субвенции до поголемо производство на мед

Едно од клучните прашања што се наметнува последниве години е како производството на мед да стане попродуктивен и попрофитабилен сектор. Искусните пчелари укажуваат дека...