Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25169)

Нега и убавина

Што да правиме со косата пред спиење? Дали некогаш сте размислувале дека треба и косата да ја подготвите за спиење и како всушност изгледа правилната...

„Амазон“ го смени логото на апликацијата бидејќи личи на Хитлер

Компанијата „Амазон“ го промени главното лого на апликацијата за купување, по реакциите на купувачите на кои последниот редизајн им личеше на Адолф Хитлер. Иконата на...

Ајкули што светат во темнина пронајдени во Нов Зеланд

Научниците тврдат дека откриле три вида ајкули што живеат во водите на Нов Зеланд и што произведуваат светлина во темнина. Ајкулите се пронајдени на дното...

„Картие“ помага богатството на „Ермитаж“ да блесне во полн сјај

Ремек-делата на декоративната и применета уметност од колекцијата на музејот „Ермитаж“ во Санкт Петербург, Русија, и украсите од колекцијата на познатата француска јувелирница „Картие“...

Девет модни парчиња што ќе бидат во тренд оваа пролет

Широките ногавици на панталоните, макси-фустаните, црно-белите комбинации, плетените комплети и корсетот се некои од модните трендови што ќе ги носиме во наредниот период Мора да...

„Џиновска продавница за фантазии“ достапна на три континенти

По објавувањето на македонската сликовница „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева од страна на една од најпознатите европски издавачки куќи „Трамунтана“, ова детско...

Црногорскиот филмски плакат на изложба во Кинотеката

Во фоајето на Кинотеката на Македонија е отворена изложбата „Црногорски филмски плакат“, која содржи четириесетина плакати на филмови од црногорската кинематографија, но и копродукциски...

Порасна интернет-трговијата со уметнички дела

Податоците на „Артси“ ја одразуваат широкораспространетата промена на уметничкиот пазар на интернет лани. Обемот на набавки на е-трговијата на платформата се зголемувал секој квартал...

Панорама / Европски рекордери во дебелина

Загреб - Пописот на населението во Хрватска што беше најавен за април се одложува и ќе биде одржан во зависност од епидемиолошката состојба во...

Франција ветува проширување на ЕУ кон Западен Балкан

Франција е решена да го поддржи регионот да стане дел од Европската Унија, а ова ветување му е дадено само на Западен Балкан, изјави...