Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25167)

Емисијата „Седум дена на планетата“ ќе се емитува на МРТ

Во соработка со Министерството за образование, Македонската радио-телевизија, Францускиот институт во Скопје и ТВ 5 монд, емисијата „Седум дена на планетата“ ќе се емитува...

Неопходен е развој на социјалното претприемништво

Развојот на социјалното претприемаштво во Македонија е неопходно да биде стратегиски поддржано и да се интегрира во плановите за економски и одржлив развој. Во...

Техно

„Леново“ го претстави паметниот телефон „лиџен“ за гејмери Компанијата „Леново“, преку социјалната мрежа Веибо, го објави пристигнувањето на паметниот телефон „лиџен“, наменет за гејмерите. Во својата...

Твитер ќе блокира профили во случај на дезинформации за вакцините

Социјалната мрежа Твитер објави дека има намера да ја засили борбата против ширењето дезинформации за вакцините и воведе можност за забрана на кориснички налози...

И низ Јасен шета рис

Македонското еколошко друштво, во соработка со вработените од јавното претпријатие за стопанисување со повеќенаменското подрачје Јасен, на крајот на февруари успешно обележи со џипиес-околувратник...

Пет групи на храна што треба да се јаде секојдневно

Постојат неколку намирници што треба да ги јадете секој ден, а тоа е храната со која веќе сте добро запознаени. Министерството за земјоделство на...

Во Ротердам пејачите ќе пеат пред ограничен број публика

Организаторите за „Евровизија 2021“ го избраа планот Б Натпреварот за избор на „Песна на Евровизија“, кој ќе се одржи во холандскиот град Ротердам во мај,...

Виножитни Планини и село од кукли фасцинантни места за посета

Пет бизарни но фасцинантни места на Земјата со своите пејзажи го привлекуваат вниманието на туристите и на научниците Пет бизарни но фасцинантни места на Земјата 1....

Јубилејна изложба на дела од Иван Велков

Јубилејна изложба под наслов „Иван Велков, 90 години од раѓањето“ ќе биде отворена денеска во Националната галерија, во објектот „Чифте-амам“. Ќе бидат претставени деведесетина...

Биеналето на млади уметници ја поттикнува страста за лутање

Веќе една година живееме во состојба на домашност, на истост, на повторувања во чекање. За да ѝ се спротивставиме на оваа состојба, нашиот проект...