Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25166)

Агресивна безбедносна закана со посегање во внатрешните работи

Упатените во темите на безбедносните прашања сметаат дека изјавата на бугарскиот претседател Радев во јавноста, во која ги повикува безбедносните служби на координација за...

Јавниот превоз злоупотребен од насилници

Од Министерството за внатрешни работи велат дека само минатата година биле регистрирани 26 прекршоци од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, од...

Пописен лавиринт за дијаспората

Своите лични сведоштва и искуства од почетокот на пописот ексклузивно за нашиот весник ги пренесуваат нашинците од Шведска, Австралија, Америка, Канада и од Хрватска....

Рекорд на Хампус Ване – постигна три гола за 35 секунди

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Шведскиот репрезентативец, член на германскиот вицепрвак Фленсбург, левото крило Хампус Ване постави светски рекорд во најбрзо постигнување три гола од...

Денеска македонското дерби МЗТ Скопје – Работнички во Сараево

На третиот турнир на ова натпреварување, МЗТ Скопје Аеродром треба да игра уште со Ловќен в петок и со Младост в недела, а Работнички...

Интими

Ако проговориш на македонски Ако некогаш проговориш на македонски Тогаш и само тогаш ќе сфатиш дека Говорот е постоење Речта блажено поење Ќе говориш и ќе знаеш - Нема рана што не...

Велика Британија се нуди да биде домаќин на повеќе мечеви на...

Завршниот турнир треба да се одржи од 11 јуни до 11 јули, со полуфинале и финале на „Вембли“ во Лондон, но поради ограничувањата при...

Ермис и земjотресот

Концертот на „Уста на уста“ во МКЦ во 82-та требаше да ја заокружи успешната година за бендот: често бевме на прво место на топ-листите...

Сто дена до почетокот на ЕП

УЕФА, која засега се држи до првичниот план ЕП да се одржи во 12-те града, во Лондон, Глазгов, Даблин, Амстердам, Копенхаген, Санкт Петербург, Билбао,...

Германски експресионизам, хорор-жанр и неколку потсетувања

Што ќе гледаме во март во Кинотеката Кога францускиот мислител од светски формат Едгар Морен (1921, Париз; роден во семејство на сефардски Евреи по потекло...