-1.2 C
Skopje
23.1.2022 - 21:01

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25166)

Оспорени граници

Не сакам да влетам во замката на плукање и осудување на ставовите на Љубчо Георгиевски од две причини. Го почитувам Љубчо Георгиевски како еден...

Намирници против мамурлак

Здрава храна На повеќемина од нас ни се познати следните симптоми на мамурлак: мачнина, чувствителност на светлина, главоболка, болка во мускулите, дијареја и намалени моторни...

Уживањето дома е тренд во уредувањето

Многумина од нас минатата година ги искусија работата од дома и сите нејзини предности и недостатоци, па видоа колку е важно да се приспособи...

Ѕвездите во раскошни тоалети, но и во тренерки и пижами

Пандемијата ги смени „златните глобуси“ Со оглед на тоа дека пандемијата на коронавирусот и натаму трае, 78-то доделување на наградата „златен глобус“ се одржа главно...

Диран Тавитјан номиниран за хрватската музичка награда „порин“

Пијанистот и композитор Диран Тавитјан, за кого критичарите велат дека е еден од најдобрите на Балканот, е меѓу номинираните за хрватската музичка награда „порин“....

Што крие внатрешноста на Земјата?

Помалку познати факти 1. Во 1962 година Едмонд Халеј (познат по кометата) предложил дека Земјата е шуплива. Под надворешната кора на која живееме, замислил две...

Лавот како земски симбол на Македонија

Стјепан Антољак, универзитетски професор, историчар, член на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) и раководител на Институтот за национална историја во Скопје, во...

Панорама / Конзерви за Гинис

Сараево - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на средбата со членовите на Претседателството на БиХ, донира 10.000 дози од вакцината на „Астра Зенека“ против...

Србија и Црна Гора пред целосно затворање поради коронавирусот?

Здравствените власти во Србија и во Црна Гора предлагаат заострување на режимот за справување со епидемијата на коронавирусот, која последните денови добива интензитет, според...

Балканот во триаголникот Брисел – Пекинг – Вашингтон

Со отворањето нови можности за Кина во трговијата со ЕУ, се создаваат тешки услови за да спроведат Брисел и Вашингтон заедничка стратегија за политички...