Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25163)

Нежни стапала во зима со две состојки

Нега и убавина Во зима кожата е сува и пука, а причината за тоа се студот и слабата циркулација. Други причини за груба и рапава...

Американски научници одгледувале вештачки мозок

Научниците произведоа вештачки мозок во лабораторија, кој се развива како човечкиот, што може да обезбеди подобар увид во болестите како што се Алцхајмеровата болест...

Валенсија најздрав град, Шпанија најздрава земја

Новата студија од „мани.ко.ук“ за утврдување на најздравите градови во светот ја рангира Канбера, Австралија, како една од најздравите дестинации врз основа на нивните...

Традицијата и фолклорот се фундаменти на идентитетот

Никола Мицевски, музичар и композитор Времето во кое живееме како да сака да ги зароби креативноста, дарбата, творењето... Сепак, познатиот македонски композитор, инструменталист и продуцент,...

Имагинациската лирска пловидба на Тони Манџуковски-Манџук

Рецензија Да се напише кратка лирска песна во еден здив е вообичаено по дефиниција, но да го видиме тоа и во една поема како што...

Интерактивна изложба инспирирана од пандемијата

Необична интерактивна изложба организирана од учениците од средното уметничко училиште,,Лазар Личеновски“, инспирирана од последиците од пандемијата, е отворена во галеријата „Ко-ра“ и ќе трае...

Панорама / Роденденски подарок од половина милион вакцини

Софија - Продолжува да се зголемува разликата меѓу двете најголеми партии во Бугарија, владејачката ГЕРБ и опозициската БСП, и во моментов таа е 4,8...

Пронајдени мутации на африкански коронавирус?

Во направените тестови на лицата заразени со коронавирус се пронајдени нови мутации, потврди Албана Фицо, директорката на Институтот за јавно здравје, по состанокот на...

„Братските републики“ го кријат заедничкиот имот од СФРЈ

По три децении од распадот на Југославија сѐ уште не е утврдено колкав е заедничкиот имот на поранешната заедничка држава, а сѐ уште трае...

Километарски колони на граничните премини

Eвропскиот весник „Политико“ пишува дека поради новите ограничувања воведени за спречување на коронавирусите во Германија, возачите алармираат дека се третирани крајно нехумано. И домашните...