27.8 C
Skopje
21.6.2021 - 21:16

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25161)

Регионот на Балканот повторно меѓу чеканот и наковалната

Пекинг гледа на регионот како на влезна порта за Европа. Но регионот како да е сѐ уште скептичен кон Кина или, пак, претпазлив за...

Жиру со ножички скрои победа за Челси

Голот со т.н. ножички на ветеранот Оливие Жиру (34) му донесе победа на Челси над Атлетико, 1-0, на мечот што се одигра на неутрален...

Баерн и Левандовски како од друга планета

Во првите осминафинални натпревари неделава, победија гостинските тимови Баерн и Челси. Во средбите минатата недела гостински победи забележаа и Ливерпул, ПСЖ и Борусија Дортмунд,...

Само едно слободно место во осминафиналето

Во следната фаза ќе играат Висла, Адемар, Чеховски медведи (група А), Ним, Фуксе Берлин, Кристијанстад, Спортинг (група Б), Магдебург, Монпелје, ЦСКА, Нексе (група Ц),...

Металург ќе ја заокружи европската сезона со мечот дома со Адемар

РАКОМЕТ Со поразот во претпоследното коло од групната фаза во Лигата на Европа (ЛЕ) на гости кај австрискиот првак Фиверс (45-30), ракометарите на Металург ги...

Луковски: Мора да се менува стратегијата за развој на македонската кошарка

Прво е потребно да се направат измени во самиот систем на домашното натпреварување, второ, да се сменат стручниот пристап и работата со младите талентирани...

Судењето на „Даре Џамбаз“

Планинарскиот дом „Даре Џамбаз“ на Водно е пејзаж што ја отсликува целата атмосфера на планинарските домови во Македонија. Се добива впечаток дека планинарските домови...

Короната е жива, одговорноста е умрена

Можеби власта мисли дека со евтините приказни ќе ја избегне одговорноста, но се лаже. Тоа нема да се случи во форма на оставки или...

Кога ќе дојде златната доба во нашата цивилизација?

Во науката од Декарт па наваму, а посебен замав таа мисла зеде во времето на позитивизмот, е мислата дека постои само материјален, појавен свет....