Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25161)

Техно

Aвтономен летачки робот открива и бере зрели плодови Компанијата „Тевел аеробиотик технолоџис“ разви автономен летачки робот (ФАР) што користи вештачка интелигенција за откривање и берење...

Најдобро време за летање со балон над Кападокија е пред изгрејсонце

Летање со балон во Кападокија е авантура што сака да ја доживее секој турист што ќе ја посети Турција. Дури и цената, која се...

Во Камбоџа се патува со бамбусов воз, во Хонгконг со ескалатори

Најчудните превозни средства Најчесто се патува со автобуси, такси, возови и други вообичаени превозни средства. Сепак, постојат неколку невообичаени и зачудувачки превозни средства низ светот...

Забавувањето на климатските промени може да спаси милиони животи

И мало намалување на глобалната потрошувачка на месо може да има големи бенефиции за климата и за здравјето Здрава планета, здрави луѓе Само затоа што САД...

Објавен романот „Мала веројатност“

Во издание на „Паблишер“ излезе од печат книгата „Мала веројатност“ од холандската авторка Марјолајн Хоф. Преводот на македонски е на Ели Пујовска. Книгата е...

Патописната книга „Никогаш на врвот“ на македонски

„Македоника литера“ деновиве ја објави патописната книга „Никогаш на врвот“ на современиот италијански писател Паоло Коњети, во превод од италијански на македонски јазик на...

Во татковината заборавен, но на Балканот има култен статус

Макс Бункер знае за славата на Алан Форд во ова катче на Европа: „Мора да кажам дека луѓето од цела поранешна Југославија се многу...

Панорама / Дискриминација на криминалот

Атина - Еден од основачите на Златна зора и втор човек во партијата, осуден на 13 години затвор за формирање криминална организација, Христос Папас,...

„Стандард“: Албанскиот национализам е фактор на нестабилност

КОСОВО Експлозивниот албански национализам останува фактор на несигурност од прв степен за соседните држави и за балканската политика на Западот. По победата на изборите, Албин...

Скијачите го донесоа третиот бран на коронавирусот!

Србија се наоѓа во напредна фаза на вакцинација, но и покрај тоа, во последниот период се зголеми бројот на новозаболени, а тоа се должи...