0.8 C
Skopje
26.1.2022 - 12:50

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25160)

Глигоров од активен пензионер до единствен кандидат

Светозар Вукмановиќ-Темпо никогаш не гледал со симпатии кон Глигоров. Имено, Темпо којзнае по кој пат зборувал за неговото учество како инструктор во НОБ во...

Здрава храна

Четири придобивки од секојдневно консумирање бадеми Научниците од „Американ харт асосиејшн“ во неодамнешно истражување откриле дека честото консумирање јаткасти плодови е поврзано со помал ризик...

Рајан О’Нил и Али Мекгро добија ѕвезди во Холивуд

Половина век од премиерата на „Љубовна приказна“ Имињата на глумците Али Мекгро и Рајан О’Нил станаа бесмртни, бидејќи добија своја ѕвезда на Холивудската патека на...

Извлечена најстарата ДНК од мамут стар повеќе од милион години

Примероците од фосилни остатоци на мамут, за кои се смета дека се стари 1,2 милион години, го открија најстариот целосен геном познат досега. Откритието...

Америка веќе не е бајка, ама за музички бизнис сѐ уште...

Јован Јованов, музичар, композитор и продуцент Јован Јованов, кој на нашата естрадна сцена е познат и како Џеј Џеј, е еден од најнаградуваните и најплодни...

Копаничарството е љубов засекогаш и не престанува никогаш

Драган Зелениковски е еден од малкуте Македонци што сѐ уште ја негуваат вековната применета уметност позната како дрворез или копаничарство. Уште од најраното детство...

Панорама / Некаков или „никаков“ мини-шенген!

Тирана - Во Албанија минатата недела беше регистрирано највисокото ниво на морталитет како последица од ковид-19. Од 16 до 22 февруари животот го загубиле...

Ноќни напади како поддршка за осудениот терорист

ГРЦИЈА Непознати лица со бои и летоци ја нападнаа грчката телевизија Акција 24 и испишаа слогани пред политичката канцеларија на министерката за образование на Грција,...

Секнуваат ли американските пари за Балканот?!

По изборот на новата администрација на САД, се споменува и промена на политиката за вложување во земји со понизок економски развој, а неизвесност за...

Ковид-кризата како шанса

Потенцијали може да се увидат во реориентација и адаптација на производството, како и во освојување нови пазари и релокација на операции надвор од далечните...