Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25155)

Поголема просечна смртност во БиХ, Словенија, Хрватска…

Бројот на починати во Босна и Херцеговина минатата година драстично се зголемил поради последиците од коронавирусот, а поголема смртност е забележана во последните два-три...

Балканот под инвазија на дигитални номади

По завршувањето на епидемијата ќе расте бројот на луѓе што ќе работат од дома, а секој од нив е и потенцијален дигитален номад што...

Стопанството очекува брза имплементација на мерките од Владата

Од институтот за економски истражувања и политики посочуваат дека бескаматните кредити се однесуваат повеќе на фазата на закрепнување, фаза во која сѐ уште не...

Биореволуцијата ќе го спаси светот од недостиг од храна

Во ноември, Светската програма за храна на Обединетите нации и Меѓународната организација за миграција предупредија на „досега невидена“ закана по безбедноста на храната, предизвикана...

Светот е пред сериозна криза од глад

Денес на раб на глад се 270 милиони луѓе, што е еднакво на вкупното население на Германија, Велика Британија, Франција и на Италија. Оваа...

Предизвиците на МАНУ и на земјава во претстојниот период, а пред...

Претседателoт на МАНУ, Љупчо Коцарев, вчера во своето обраќање на годишното собрание на МАНУ, се осврна на клучните предизвици со кои се соочуваме, нудејќи...

Македонските политичари непребирливи за вакцините

НАША АНКЕТА Долгоочекуваната имунизација во Македонија против ковид-19, иако со симболичен број дози од донацијата на Србија, официјално започна вчера, на 17 февруари. Според најавите,...

Ранливите категории приоритет, политичарите ќе причекаат

За разлика од практиката во другите земји каде што меѓу првата група имунизирани беа политичарите, во Македонија сепак нема да има таков момент на...

НАСА слетува на Марс во потрага по живот

Денеска сондата „Персеверанс“ на американската вселенска агенција НАСА се подготвува за успешно слетување во кратерот Језеро на Марс. Оваа сонда на НАСА ќе биде...

Мистериозни социјални мрежи регрутираат радикали во САД

Американските безбедносни служби, но и Конгресот деновиве ги ставија под лупа повеќето алтернативни социјални мрежи во Америка на кои, меѓу другото, се регрутираат лица,...