Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25151)

Баерн втор клуб со шест трофеи во една сезона

ФУДБАЛ-по тримфот на КЛУПСКОто СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Европскиот и германски првак Баерн го победи првакот на Северна Америка, мексиканскиот клуб Тигрес, со 1-0 во финалето на...

Металург двапати гостува кај Висла

Полскиот вицепрвак е лидер на табелата во групата А со пет победи од исто толку одиграни мечеви РАКОМЕТ - ЛИГА НА ЕВРОПА Двомеч на гостински терен...

Крајот секогаш е нов почеток за некого

Домаќинот, предводен од Гарсија Парондо, покажа многу на овој шампионат. Во ситуација кога нивната антропологија е феноменална и физички се доминантни, покажаа дека со...

Кои земји се лидери во вакцинацијата против ковид-19

Како резултат на раните напори за обезбедување кандидати за вакцини, процесот за нивно брзо одобрување од страна на властите и ефикасната инфраструктура за нивно...

Дали бесконтактната технологија при патување е ризик по приватноста?

Бесконтактното пријавување и фацијалното препознавање станаа дел од пандемискиот начин на патување, тврди Мари Еклс за „Политико“. Во пандемијата се воведува нова биометриска алатка за...

Теориите на заговор нема да ја спасат Америка од војни

Реалистичката традиција, за разлика од теориите на заговор, располага со мноштво ресурси за оние лица што се залагаат за повоздржана надворешна политика. Според неа,...

Германија во огнот меѓу Западот и Истокот за новите 5Г-технологии

Безбедносниот план за 5Г на германската влада тивко му овозможува на „Хуавеи“ да ги користи домашните телекомуникациски мрежи, што може да резултира со големи...

Слепа послушност за слеп колосек

Многу ситуации, реакции и настани на меѓународен план, по потпишувањето на договорите за добрососедство со Грција и со Бугарија, речиси директно ја поткопуваат амбицијата...

Дела, не зборови!

Каков апсурд! Искажувањата дека е дозволено да се дадат информации за етничката, верската и јазичната припадност не само што се во спротивност со Законот...

Туристите ќе се вратат на старите патеки во 2023 година

Со тоа што лани беше забележана најлошата година во историјата на туризмот, сега на почетокот од 2021 година постои мал оптимизам во туристичката индустрија....