Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25151)

Нега и убавина

Со киви се ублажуваат брчките Возраста, стресот и напорната работа резултираат со брчки на лицето. Тие се неизбежни, но можете да ги намалите и да...

Загрозени се 128.918 вида животни и растенија

Уништувањето на живеалиштата, ловот, климатските промени и населувањето на нови инвазивни видови го загрозуваат преживувањето на сѐ поголем број животни и растенија. Црвената листа...

Утринско трчање  или вечерна прошетка?

Кој период од денот е најдобар за вежбање Студија што испитувала мажи со висок ризик за дијабетес тип 2 открила дека оние што вежбале попладне...

Како бувовите ја вртат главата за речиси 360 степени

Во стилот на сцени од хорор-филмовите, бувовите можат да го ротираат вратот за дури 270 степени без да им пукнат крвните садови и да...

Збогување со легендарниот Чик Корија во чии настапи уживаа и скопјани

Светската музичка сцена остана без уште еден великан. Почина легендарниот американски џез-композитор и пијанист Чик Корија. Во објавата на неговата фејсбук-страница се вели дека...

Британските музичари се жалат на лоши услови за гостувања ...

Музичките sвезди од Велика Британија, вклучувајќи ги сер Елтон Џон и членовите на групата „Редиохед“, вршат притисок врз Владата да ги реши проблемите за...

Изложба на Лазар Дојчинов во Кавадарци

Изложбите посветени на св. Трифун, заштитник на овоштарите и лозарите, на ликовниот уметник Лазар Дојчинов од Кавадарци, повеќе од една деценија се дел од...

Лирскиот опус на Конески е вид модерна „Илијада“

Оној што ви оспорува јазик и идентитет автоматски ве оспорува како егзистенција (живот). Тоа е своевиден нонсенс. Тој ви вели дека вие не постоите,...

Панорама / Француски ученик

Љубљана - Словенечката енергетска компанија „Петрол“ од понеделник ќе започне со наплата за користење на нивните полначи за електрични возила, по седум години бесплатно...

Балканот со различни политики против коронавирусот

Во Србија има зголемување на бројот на новозаразени и се најавуваат нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, Хрватска вчера ја симна забраната...