-4.2 C
Skopje
19.1.2022 - 8:44

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25149)

Има ли јунак што ќе тропне на маса

Со години граѓаните не можат да пронајдат водач во кого ќе имаат безрезервна доверба, што ќе ги инспирира, мотивира, ќе зрачи со енергија и...

Фокусирана и упорна дипломатска офанзива без компромис за идентитетските прашања

Изговорот со содржина „... бидејќи не е членка на ЕУ, Македонија не е во позиција да ги искаже своите ставови на самитите на Унијата...“...

Спортски вести

ТЕНИС - АВСТРАЛИЈА ОПЕН По три дена елиминирани 18 носители Најголеми изненадувања во првите три натпреварувачки дена на гранслем-турнирот Австралија опен (АО) се елиминациите на поранешните...

Баерн и Тигрес испишуваат клупска историја

Баерн ќе игра за втората титула светски првак и за шести рекорден трофеј во една сезона, а Тигрес за првата титула планетарен шампион ФУДБАЛ, ФИНАЛЕ...

Слободни играчи летово: Меси, Агуеро, Рамос…

На листата се и, на пример, Донарума, Боатенг, Алаба, Фернандињо, Вајналдум, Депај, Дракслер, Ди Марија... ФУДБАЛ Следниот летен фудбалски преоден рок, веројатно, ќе биде сличен на...

Спринт-трки наместо саботни квалификации во Формула 1?

Три трки (во Канада, Италија и во Бразил) се избрани како потенцијални места за процена на идејата за која треба да гласаат екипите и...

Во домот на силувачи и фалсификатори

Упорноста со која постојано се спушта нивото на политичката дебата е феномен што би требало да биде предмет на сериозни преиспитувања во партиските штабови,...

Министерски ѕвезди во пад?

Кога размислувам за ефектите на Венко Филипче, Мила Царовска и на Љупчо Николовски, на памет ми доаѓа еден легендарен спортски коментар, ми се чини...

Мојата вистина за нашите вистиномери/мерачи

Во овој напис ќе бидам многу директен, бидејќи вистиномерачите/мерите настапуваат како агитпроп, орган на СДСМ. Сѐ понатаму во текстот е компарација на контраспиновите на...