11.8 C
Skopje
25.9.2021 - 0:02

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25148)

Вишиот управен суд ќе одлучува за судбината на „Копанки “

За судбината на опожарениот планинарски дом „Копанки“ ќе се одлучува во Вишиот управен суд. Ваква разврска се очекува да се случи откако деновиве Управниот...

Поделбата на Македонија сценарио на кое жестоко се реагира

Не треба да реагираме само ние како држава! Европската Унија со сите свои институции, во Европскиот парламент, совет, комисија, треба недвосмислено и принципиелно да...

Пешаците не се „заштитен вид“ по улиците

Многупати сме сведоци на крајно вообразено однесување на пешаците кога се дел од сообраќајот, најчесто кога преминуваат улица. Некогаш, пак, занесени со своите мобилни...

Будимпешта домаќин и на мечот Борусија М. – Манчестер С.

ФУДБАЛ, ЛИГА НА ШАМПИОНИ Првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампионите (ЛШ), Борусија Менхенгладбах - Манчестер сити, ќе се игра на стадионот „Ференс Пушкаш“ во...

УЦИ забрани аеродинамична позиција и воведе казни за фрлање отпадоци Правилата...

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Меѓународната велосипедска федерација (УЦИ), откако ја забрани аеродинамичната таканаречена супернавивачка (стуткана) позиција на тркачот на столбот на велосипедот за време на трката во спуст,...

Баерн за втора, Тигрес за прва титула

Мануел Ноер, Томас Милер, Давид Алаба, Жером Боатенг и Хави Мартинез беа дел од тимот на Баерн што триумфира во 2013 година ФУДБАЛ, КЛУПСКО СП Првакот...

Елиминациско коло – суперлигаши против прволигаши

Со полудиригирана ждрепка ќе се формираат четвртфиналните групи со победниците од елиминациските дуели. Групите ќе се играат по принципот полуфинале-финале, а најдобрите четири ќе...

Териерката Маза и Џоле мајмунот (4)

- Видете колку е нежна, Александрр - ми ја покажуваше, којзнае по кој пат, гледајќи ја низ лупата, кутрата Лубентина - маж ми ја...

Од денеска подготовки за решавачките мечеви за пласман на ЕП

Македонија на турнирот во Русија двапати треба да игра со Италија, која веќе обезбеди пласман на ЕП 2022, како една од државите-домаќини, а по...

Промовирана книгата „Григор Прличев и неговиот 19 век“

Во рамките на манифестацијата „Прличеви беседи“ во Охрид беше промовирана книгата „Григор Прличев и неговиот 19 век“ од Вера Стојчевска-Антиќ и приредувачот Милчо Јованоски....