10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 10:11

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25148)

Мирослав Тадиќ и Ивет Холцварт со своја верзија на нашето...

Светски познатиот гитарист и композитор Мирослав Тадиќ ја продолжува соработката со големата виолинистка Ивет Холцварт. Неодамна, тие ја промовираа песната „Happy 13“, што е и...

Здрава храна

Тофу - крал на веганските протеини На врвот на листата на производи што имаат најмногу вегански протеини е тофуто. За него може да се каже...

Црешите, смоквите, грозјето најбогати со шеќер

Во овошјето нема додатен шеќер, но дали знаете колку всушност внесувате „слатко“ кога јадете овошје? Природниот шеќер (како фруктоза) е секако подобар од вештачкиот, но...

Најосаменото место на светот

Наречено е најосамено место на светот поради најголемата оддалеченост од копното. Најблиското земјиште до гребенот Станард е оддалечено 40 км. Го нарекуваат најосаменото место...

Во Сингапур ќе се гради паметен град со 42.000 стана

Во Сингапур се планира да се изградат 42.000 дома во т.н. паметен град, што значи дека локалното население многу од своите потреби ќе исполнува...

Првите дами не смеат да возат, да отвораат прозорци, да преуредуваат

Ако некој дизајнер им даде облека на претседателот или на првата дама, тие смеат да ја носат само еднаш и потоа треба да ја...

Занимливости

Марселезата настанува ноќта помеѓу 25 и 26 април 1792 година, во текот на војната помеѓу Франција и Хабсбуршката Империја. Нејзин автор е Клод Жозеф...

Панорама / Вакцинација за нови поделби

Тирана - Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека на 25 април ќе има референдум „многу поголем од оној во ноември 1995 година“, за смена...

Белград се подготвува за новата методологија за проширување на ЕУ

Србија ги завршува организациските и административните подготовки за премин на нова методологија за проширувањето на Европската Унија и се посветува на реформите од сите...

Грчките пристаништа во фокусот на геополитичките интереси

Грчката држава во врска со приватизирањето на пристаништата води стратегија што е диктирана од потребата за јакнење на меѓународните сојузи поради тензиите со Турција...