Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25147)

Спортски вести

АЛПСКО СКИЈАЊЕ Обилен снег го одложи почетокот на СП Поради обилните врнежи од снег, одложена е воведната вчерашна трка во комбинација (супервелеслалом и слалом) за жени...

С. Вилијамс и Ѓоковиќ експресно до второто коло

ТЕНИС - АВСТРАЛИЈА ОПЕН Изненадување на првиот ден од тенискиот гранслем-турнир Австралија опен, во Мелбурн, беше виден во женска конкуренција, каде што победничката на овој...

Најмладата читателка на НУБ „Гоце Делчев“ во Штип

На Oдделението за детска литература во НУБ „Гоце Делчев“ во Штип минатата недела била и тригодишната Михаела, заедно со својата мајка. - За нас, вработените...

Сѐ повеќе одложени средби во европските купови

ЕХФ одново мораше да одложи мечеви во европските купови, и тоа дури 26, по 13 во машка и во женска конкуренција, поради новите рестрикции...

Надежта значи правилно животно насочување

Етика за млади Кога животот на човекот е исполнет, надежта е неговата најголема суштина и најубава страна. Кога во животот некој има проблеми и кога...

Тампа вторпат шампион, Брејди постави неколку рекорди

Во финалето, Тампа беј го совлада Канзас сити, со 31-9, а Брејди го освои седмиот рекорден шампионски прстен (има повеќе титули од најтрофејните клубови),...

Училиште

Низ страниците на македонската литература за деца: „Скаските на Мето од петто“ на Трајче Кацаров Во моето маало имаше и такви што не сакаа да одат...

Мексиканскиот Тигрес е прв финалист од Северна Америка

Во полуфиналето, Тигрес го совлада фаворитот, првакот на Јужна Америка, бразилскиот Палмеирас, со 1-0, и во мечот за титулата в четврток ќе игра со...

„Ванчо Николески“ за „Приказни за добра ноќ на мама Ана“...

Доделени годишните награди на ДПМ Книгата „Приказни за добра ноќ на мама Ана“ од авторката Билјана С. Црвенковска, која е дел од сликовниците издадени од...

Јатки на мудроста

Умни стихови на писателот Стојан Тарапуза (14) Драги деца, во „Колибри“ можете да ја читате рубриката „Јатки на мудроста“, умните мисли на познатиот македонски писател...