Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25147)

Бугарија ја фризира историјата онаму каде што ќе ѝ биде дозволено

Историјата регистрира факти дека Бугарија и во Првата и во Втората светска војна била на страната на агресорите, угнетувачите и експанзионистите. Периодот на фашистичка...

Домување

Дезинфицирајте ги телефонот, лаптопот и ѕвончето Оваа година научивме повеќе од кога и да е колку е важно миењето раце за одржување на дневната хигиена....

Продажбата на шампањот погодена од пандемијата

Според Организацијата на производители на шампањ, францускиот извоз на шампањ опаднал за 17,6 проценти во 2020 година, бидејќи пандемијата на ковид-19 принуди да се...

Карлос Сорија на 80 години неуморно планинари

Кога Карлос Сорија излегува од домот, за да тренира на планина во околината на Мадрид, носењето на заштитна маска му ги враќа спомените од...

Фасцинирана сум што сѐ може да се направи со лист и...

Кога ја оформував темата си велев зошто да не направам комичен пресврт на денешната светска состојба бидејќи, искрено, на сите ни треба простор да...

Панорама / Топол зајак за културата

Загреб - Во Хрватска во последните 24 часа се евидентирани 29 смртни случаи и 71 нов инфициран пациент од коронавирусот, соопшти Националниот штаб за...

Продолжува важноста на задолжителниот карантин од седум дена

Грција Грција ја продолжи забраната за влез на нејзина територија на граѓаните на трети земји до 22 февруари, што важи и за граѓаните на Македонија,...

Третото уво како балкански израсток

Објавувањето информации за неовластено користење државни системи за прислушување на граѓаните се става во функција на политичките игри во земјите од Западен Балкан, во...

Скриените трошоци на банките треба да станат видливи

Банкарските експерти се согласни дека клиентите мора да имаат доволно информации за тоа кои се трошоците за банкарските услуги и со каква фреквенција тие...

Како да се зголеми вредноста на производите за извоз

Подобрување на перформансите на севкупното стопанство е еден од предизвиците на македонската економија. Колку зголемувањето на вредноста на производите што се произведуваат во нашата...