18.8 C
Skopje
18.6.2021 - 0:53

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25139)

Мукаетов: Сите заедно да продолжиме да работиме за доброто на ракометот

Благодарен сум на поддршката што ја добивам сите овие години и ветувам дека и понатаму со сите сили ќе продолжиме да работиме за доброто...

Нега и убавина

Како дејствуваат парабените, сулфатите и силиконите врз косата? Oсновата на соодветна грижа за косата е изборот на соодветен шампон, особено оние што не содржат сулфати,...

Уникатни дизајнерски сувенири од Маврово

Со топла и идилична фотографска приказна, дизајнерката Ирина Тошева ја претстави новата модна соработка со брендот „Моки“ и со „Ресорт Маврово“. Станува збор за...

„Оскари“ со најмногу номинации на црни актери

Најновото издание на наградите „еми“ постави рекорд со номинирање на најмногу црни актери во својата 72-годишна историја, 35 од наведените 102 номинации. На претстојните...

Духовитите фотомонтажи на Берни Сандерс собраа 1,8 милион долари за добротворни...

Сигурно веќе сте ги виделе многубројните духовити фотомонтажи (мемиња) на американскиот сенатор Берни Сандерс, во кафена јакна и волнени ракавици, на неодамнешната инаугурација на...

Во време на криза цветаат теориите на заговор

Експерти за „Нешнл џиографик“ научно објаснија зошто луѓето веруваат во теории на заговор, кои станаа особено сеприсутни во пандемијата на ковид-19 Според објаснувањето на експерти...

Шири поезија, не страв!

На платформата „Фуснота.мк“ се поместени песни на македонски и на странски поети, но и антологија што покажува како преку поезија може да се развие...

Вклучен алармот поради загадувањето на воздухот на Балканот

Српските и другите балкански градови редовно се на врвот на листата на најзагадени градови во светот, предупредуваат група европратеници што сѐ погласно бараат од...

Странските инвеститори бегаат од Македонија?

Освен на критиките за бизнис-климата и за честото менување на законите во земјава, познавачите укажуваат и на кризата предизвикана од пандемијата поради што многу...

Деценискиот напредок кон родовата еднаквост изложен на ризик

Kога земјата се соочува со криза, ефектите никогаш не се родово неутрални, а состојбата со пандемијата не е исклучок. Рестриктивните мерки, и според релевантните...