Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25136)

Во единствената држава без попис сите станаа „пописни експерти“

Во очекување на обелоденувањето на пописната методологија, во јавноста од различни политички и други сфери на интерес се пласираат мноштво идеи и предлози за...

ЕУ-администрацијата „за“, но граѓаните „против“

Во неколку европски земји се појавија различни облици на протести против владините мерки за натамошно затворање на населението. Со отворените протести и нереди, некои...

Осумте најдобри тргнуваат по медалите

РАКОМЕТ - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО ЕГИПЕТ Данска - Египет, Шведска - Катар, Шпанија - Норвешка и Франција - Унгарија се двојките во четврт-финалето на 27-то...

Брестовац повеќе не е селектор на македонската репрезентација

Со оглед на тоа што на 10 и на 14 март на македонската репрезентација ѝ претстои квалификацискиот двомеч со Данска за пласман на ЕП...

Клери стана најстариот скијач на победничкиот трон во СК

Австриецот Винсент Крихмаер ја забележа првата победа во кариерата на легендарната патека во Кицбил, во трката во супервелеслалом во рамките на Светскиот куп (СК)...

Териерката Маза и Џоле мајмунот (2)

Кога се доселив на мансардата, г-ѓа Ј. веќе долги години беше вдовица. Нејзиниот сопруг, министер за здравство и гинеколог, инаку доста постар од неа,...

САД почнаа да го подготвуваат тимот од соништата за ЛОИ Токио

Кошаркарската федерацијата на САД веќе испрати околу 60 покани до играчи што изразија интерес да играат на ЛОИ, вклучувајќи и некои од најголемите имиња...

Ѕвездата

На Аврам Романо, последниот рабин на Битола Првонаграден расказ на конкурсот на Фондот на холокаустот на Евреите на Македонија Во Битола имавме шест синагоги, јас одев...

Пандемијата ќе ги чини најбогатите клубови околу две милијарди евра?

Во извештајот на „Делојт“, за „фудбалската парична лига 2019/2020“, се наведува дека клубовите веќе претрпеле загуби од над една милијарда евра до крајот на...

Анна Коловска од Русиjа гостува во Филхармониjа

Оркестарот на Филхармонијата утревечер во 20 часот ќе одржи концерт, на кој ќе биде изведен концертот за хармоника и оркестар „Аконкагва“ од Астор Пјацола,...