Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25136)

Голманите најчесто избирани за играч на мечот на СП

Во главната групна фаза на 36 меча, признанието девет пати го добиваа голмани, седум пати леви бекови итн. Од четвртфиналистите, Данска, Египет, Шпанија и...

Здрава храна

Белото чоколадо не е чоколадо! Белото чоколадо, кое многумина го сакаат, е всушност мешавина од масти и хемиски вкусови. Нутриционистите предупредуваат дека овој производ е...

Гвинет Палтроу рекламира модна колекција

Познатата холивудска глумица Гвинет Палтроу (48) од скоро има две нови улоги - дизајнерка и фотомоделка. Таа најдобро ги промовира производите на сопствената лајфстајл...

„Фанк шуи“, „Плутос даутс“ и „Ју“ номинирани за „Хеми мјузик...

Три домашни музички изведувачи се номинирани за „Хеми мјузик авардс“. Од вкупно 285 исклучителни европски таленти, меѓународното жири избра 27, меѓу кои се наоѓаат...

Пантеонот во Рим – најстарата градба што сѐ уште се користи

Кога влегуваат туристите во Пантеонот во Рим и застануваат пред неговите огромни куполи, најверојатно го имаат истото чувство како и луѓето што ја посетувале...

Климатските промени се поштетни за жените

Новите студии покажуваат дека во справувањето со климатските промени исто така многу важен фактор е полот. Климатските промени всушност можат да имаат различни ефекти...

Најбруталните спортови во историјата

Спортот е најпопуларна форма на забавување и е составен дел од човековата егзистенција илјадници години, уште од моментот кога луѓето почнуваат да живеат во...

Панорама / Белград како Лас Вегас

Атина - Активирање на парламентарната група за пријателство меѓу Македонија и Грција и одржување тематски состаноци во областите од најголем интерес за двете соседни...

Грција почна со издавање дигитални сертификати за вакцинација

ГРЦИЈА Грција почна со издавање дигитални сертификати за вакцинација против коронавирусот за своите граѓани. Сите грчки државјани што ќе ја примат вакцината ќе го добијат...

Рециклирање на стари погубни концепти за Балканот

По изборот на новиот американски претседател Џо Бајден, во српските медиуми се пренесуваат многу изјави и предвидувања на познати политичари и меѓународни институции, кои...