Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25133)

Задушување на интернет, од игра до трагедија

Изминатиот период се регистрирани неколку смртни случаи на деца од различни држави што играат на Тик ток, односно се предизвикуваат едни со други да...

Како до здрава и бујна коса

Нега и убавина За здрава коса потребни ви се минерали и протеини, а зелениот зеленчук е извор на квалитетни аминокиселини, кои се добри за целото...

Парализиран глушец проодел благодарение на нова терапија

Повредите на ‘рбетниот столб предизвикани од несреќи се сметаат за неизлечиви поради оштетување на нервните влакна или аксоните, но сега постои надеж. Нервните влакна...

Шаховскиот принт ја обои 2021-та

Сите знаеме дека популарните телевизиски серии честопати диктираат модни трендови и многу добро се сеќаваме колку одредени наслови, како „Озборувачка“ или „Сексот и градот“,...

Најозлогласениот град на пиратите на Карибите

Денес се наоѓа на дното на морето На источната половина на Јамајка се наоѓа градот Порт Ројал. Да се најдете таму денес, можеби нема да...

Незаборавен глас што прв се слушна на програмата на ТВ...

Почина Бранка Станковска (90) Легендарната радио и телевизиска спикерка Бранка Станковска почина во четвртокот во Скопје, на 90-годишна возраст. Токму таа го најави првиот ТВ-пренос...

Крводарителска акција на Црвениот крст – „За Тоше со љубов“

И оваа година, по седумнаесетти пат, Црвен крст на Град Скопје и републичкиот Црвен крст - Општинска организација Центар, во соработка со ИТМ, ќе...

Излезе српскиот превод на „Невидливи љубови“ на Владимир Јанковски

Издавачката куќа „Граѓански форум“ го објави српскиот превод на романот „Невидливи љубови“ од Владимир Јанковски. Преводот на изданието е на Алма Мујовиќ. „Невидливи љубови“...

Збогум за легендарната актерка Мира Фурлан

Познатата филмска и театарска актерка Мира Фурлан почина на 66-годишна возраст, во средата, 20 јануари. Веста ја потврди и нејзиниот пријател, авторот на американската...

Првата награда за „Ѕвездата“ од Михајло Свидерски

Фондот на холокаустот на Евреите на Македонија ги објави резултатите од првиот литературен конкурс „Раскажувам фотографија“. Првата награда му е доделена на расказот „Ѕвездата“...