38.8 C
Skopje
30.7.2021 - 16:42

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25132)

Медицински совет

Зошто треба да користиме рибино масло Илјадници додатоци во исхраната денес се користат за долг и здрав живот, но само неколку од нив навистина го...

Алжирскиот град Аин Сефра третпат под снег во последните 40...

Снимките и фотографиите што кружат низ медиумите и социјалните мрежи овие денови од Сахара се навистина реткост. Пустината Сахара опфаќа поголем дел од Северна...

Што симболизира пурпурната нијанса на Џил Бајден пред инаугурацијата?

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, ја даде својата последна изјава во Делавер овој вторник пред да се упати во Вашингтон со својата сопруга,...

Жера и пријателите снимија песна за погодените од земјотресите во Хрватска

Музичарите секогаш се први да помогнат кога се случуваат разни катастрофи и несреќи. Така беше и сега. По разурнувачките земјотреси што ја погодија областа...

Албумот на Влатко Стефановски во трка за европска награда

Новиот албум на Влатко Стефановски, „Taftalidze Shuffle“, е номиниран за европската награда „импала“. За единаесеттото издание на манифестацијата, на која ќе бидат доделени овие...

Во „Појадок кај Тифани“ требало да глуми Мерилин Монро

„Појадок кај Тифани“, снимен според книгата на Труман Капоте, се вбројува меѓу најдобрите љубовни филмови на сите времиња и е еден од култните филмови...

Серијата „Пики Блајндерс“ се сели на големото платно

Креаторот на популарната британска серија „Пики Блајндерс“, Стивен Најт, уште во 2017 година зборуваше за можноста оваа телевизиска драма да се пресели на големото...

Изложба на Јана Јакимовска во Куманово

Во изложбениот салон на НУЦК „Трајко Прокопиев“ во Куманово, отворена е изложбата на небесни пејзажи со наслов „Небо“, на ликовната уметница Јана Јакимовска. На...

Синдикатот на американските актери решава дали ќе го исклучи Трамп

Американската федерација на ТВ и радиоуметници (АФТРА) ќе одржи состанок на кој ќе решава за исклучување на американскиот претседател, Доналд Трамп, од своите редови. Синдикатот...

Премолчено и редуцирано

Изложбата „1970-тите и 1980-тите во македонската ликовна уметност“ во МСУ е од големо значење, не само поради преклопувањето на една зрела генерација и новото...