Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25131)

Техно

Идните мобилни телефони на „Самсунг“ нема да доаѓаат со полначи Три месеци откако компанијата „Епл“ објави дека ајфон 12 нема да доаѓа со полнач, „Самсунг“...

Џил Бајден ќе продолжи да работи додека е прва дама

Џил Бајден ќе влезе во историјата како прва дама што ќе продолжи да работи додека се наоѓа во Белата куќа. Д-р Бајден, која има...

Том Џонс и во 80-та не планира да се откаже од...

Иако влезе во деветтата деценија од животот, славниот британски пејач Том Џонс (80) нема намера да престане да се занимава со музика. Тој деновиве...

Со „Синиот воз“ на Тито ќе може да се возат и...

Во библиотеката во кабинетот на Тито има книги од Ленин, Давичо, Крлежа, но и збирка со македонска поезија Најпознатата композиција на некогашните Југословенски железници, „Синиот...

Во шокантниот поход на толпата на Трамп се уништени низа вредни...

Започна првиот преглед на штетите на уметничките дела и архитектурата на Капитол Таа прва среда во новата 2021 година светот го обиколија шокантни снимки на...

Панорама / Прва тужба против НАТО-бомбардирањето

Софија - Бугарската влада одлучи пописот на населението и на станбениот фонд да се одржи во периодот од 7 септември до 3 октомври оваа...

Хрватите продолжуваат со иселувањето

По влезот на Хрватска во Европската Унија продолжи трендот на иселување на граѓаните од оваа балканска држава. Градот Загреб и Истарската жупанија се единствените...

Што да очекува Балканот по смената во Белата куќа

Иако постојат големи очекувања на Балканот од новата политика во Вашингтон, меѓународните политички анализи и процени се дека регионот ќе биде ставен на споредниот...

Земјоделството жедно за вода

Не се очекува ниските температури што деновиве ја зафатија Македонија да предизвикаат измрзнување или оштетување на земјоделски култури, бидејќи во наредниот период се очекува...

Економијата и понатаму во дефанзива пред пандемијата

Ризиците за економијата ќе постојат и оваа година, со оглед на тоа што кај нас вакцинацијата ќе почне подоцна и, веројатно, побавно ќе се...