Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25130)

Здрава храна

Семето од чиа заменува јајце, млеко и риба Иако до неодамна семето чиа беше речиси непознато, сега може да се најде насекаде - во кашест...

Брачна двојка од Русија 30 години чува мечка

Брачна двојка од Русија пред триесетина години вдомила мало мече, на кое му го дале името Степан. Сега тоа е огромна мечка, висока 2...

Кина претстави прототип на супербрз воз

Прототип на супербрз воз, наречен „куршум“, кој развива максимална брзина од 620 километри на час, симнат е од производствената лента во Ченгду, главен град...

Пандемијата ги мотивира луѓето да се вклучат во „Вегануари“

Јануари се смета за месец за донесување одлуки за спасување животни, зачувување на животната средина и подобрување на здравјето. А „Вегануари“ е годишен предизвик...

Проклетството на нулата и американските претседатели

Познатиот македонски астролог Зоран Крстевски предвидува (2) Познатиот македонски астролог Зоран Крстевски по повод инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, на 20 јануари,...

Мисисипската култура и пирамидалните могили

Во периодот помеѓу 9 и 16 век на територијата на денешните Соединети Американски Држави егзистирала древна индијанска цивилизација, која се одликува со богата материјална...

Панорама / Паралелни уредници

Белград - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вели дека би сакал да слушне реакции од Вашингтон, Брисел и другите центри на моќ во врска...

Да се врати кредибилитетот на ЕУ и на процесот за...

Да се остави споровите да ги решат земјите што се директно вмешани во нив нема да функционира, особено кога една од страните во спорот...

Корона-кризата ги исфрли на површина слабостите на земјоделството

Актуелната здравствено-економска криза ја нагласи потребата од воспоставување стабилен систем на храна, кој функционира во секакви околности и кој е во состојба да обезбеди...

Истоштени и задишани и по шест месеци од извојуваната битка со...

Истражувачите откриле дека 76 проценти од пациентите сепак покажале барем еден тековен симптом поврзан со болеста шест месеци подоцна. Најчестите долгорочни симптоми вклучуваат замор...