Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25127)

Следуваат два решавачки меча за пласман во вториот круг

Македонија во првото коло загуби од Шведска, вечерва се среќава со Египет, а в понеделник е дуелот со Чиле. Во втората групна фаза ќе...

Медицински совет

Куркумата го подобрува човековото здравје Куркумата е чудотворен зачин. Таа не само што ѝ дава на храната убав вкус туку може да влијае и на...

Мистериозни остатоци од бродови повторно се појавија во Англија

Неколку остатоци од викторијански бродови повторно се појавија во Корнвол, Англија. Остатоците од дрвените бродови датираат од 1800-тите, а можеби се и постари. Тие...

Медитеранската диета најдобра, кето-диетата најлоша

Секоја година, според порталот „Американски светски извештај“, се проценуваат диетите и начинот на исхрана практикувани во текот на претходната година. Така, тие ни даваат...

Пандемијата причина за бизарни и лоши соништа

Сè повеќе луѓе се жалат на бизарни соништа и немирно спиење. Освен пандемијата, постои една многу банална причина. Нашите мозоци се преплавени со сите...

Професии што даруваат среќа

Кога зборуваме за професии што ги усреќуваат луѓето, меѓу другите тоа се: музичарите, хумористите, илузионистите, готвачите, инструкторите по танцување, но и акушерките, матичарите, продавачите...

Дени Бојл ќе режира ТВ-серија за „Секс пистолс“

Британскиот режисер оскаровец Дени Бојл („Милионер од предградието“, „Транспорт“) треба да режира и продуцира ТВ-серија за панк-иконите од 1970-тите, „Секс пистолс“. „Пистолс“ е базирана на...

„Врба“ на Манчевски во американските кина

Македонскиот кандидат за „оскар“ за 2021 година, „Врба“ на Милчо Манчевски, ќе игра во кината, на ТВ и на стриминг-платформите низ САД, во дистрибуција...

„Симпсонови“ е серија со најдолг рок на траење

Првата епизода од цртаната серија „Симпсонови“ премиерно беше прикажана на 17 декември 1989 година. До денес, „Симпсонови“ го окупираат почесниот епитет на анимираната серија...

Наскоро нова актерска двојка – Никол Кидман и Хавиер Бардем

Актерската двојка Никол Кидман и Хавиер Бардем е во преговори со студиото „Амазон“ за снимање на биографското достигнување за животот на Лусил Бол и...