26.8 C
Skopje
17.6.2021 - 11:53

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25125)

Здрава храна

Ѓумбирот и неговата ефикасност Има голем број причини зошто треба да консумирате ѓумбир. На пример, истражувачите од Американскиот универзитет во Џорџија докажаа дека ѓумбирот е...

Извршниот директор на „Тесла“ и на „Спејс екс“, Маск, го...

Илон Маск, претприемачот на „Тесла“ и на „Спејс екс“, стана најбогатата личност во светот, откако неговото богатство надмина 185 милијарди долари, надминувајќи го основачот...

Детоксикација на организмот по празниците

Колку и да се трудиме да бидеме умерени во јадењето и пиењето за време на новогодишните и божиќните празници, сите по малку излегуваме од...

Пожари, силни бури и екстремно високи температури ја обележија 2020-та

Иако голем број активности беа ставени на „пауза“ минатата година, климатските промени продолжија да се одвиваат на начинот за кој научниците нè предупредуваа со...

Швајцарските убавини низ призмата на една Македонка

Гонца Перунковска е Македонка што живее во Швајцарија веќе шеснаесет години. Иако економистка по професија, секогаш негувала силна страст за фотографијата и за уметноста....

Панорама / Разубавена влада

Белград - Поради обилните врнежи од дожд, во повеќе општини во Србија е прогласена итна одбрана од поплави, а од поплавените објекти се евакуирани...

Ќе ги стигне ли правдата воените злосторници

Долгогодишното одолжување со судските постапки против членови на распуштените албански воени формации, кои избегнуваат да се соочат со правдата, ја отвори и темата колку...

Општините да го унапредат следењето на работата на јавните претпријатија

Најголемо зголемување на расходите на единиците на локална самоуправа (ЕЛС), споредено со планираното, се забележува кај расходите наменети за јавните претпријатија, поради што е...

Колку се ефикасни мерките за помош на стопанството?

 Доколку само се препакуваат веќе постојните мерки, без нивна реализација, не би зборувале за нов, петти пакет мерки, туку за промоција на нешто што...

На Водици осветување на водите во црквите и во храмовите

Годинава, поради пандемијата на коронавирусот, ќе изостанат масовното собирање и традиционалната церемонија на скокање по светиот крст во реките и во езерата во земјава....