Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25124)

Новогодишна претстава на драмското студио „Цвет 75“ од Охрид

Драмското студио за деца и за млади „Цвет 75“ од Охрид на својот канал на социјалната мрежа Јутјуб ја постави претставата „Изгубени во паркот“....

Уште еден рекорд на Роналдо – прв со 15 гола во...

На одложеното ЕП 2020 за ова лето Роналдо ќе брка и неколку други рекорди, според бројот на настапи во завршницата, голови, асистенции итн. ФУДБАЛ Јувентус ја...

Јатки на мудроста

Драги деца, во „Колибри“ можете да ја читате новата рубрика „Јатки на мудроста “, умните мисли на познатиот македонски писател за деца Стојан Тарапуза....

Нова година – нова надеж за подобро утре

Литературно катче Годината стара одговор бара: „Заминувам деца, тажна сум и сама, кажете ми ве молам желба една да ви остварам?! Децата во еден глас: „Замини што побрзо, земи една...

Пишувам за ликови што живеат меѓу сонот и јавето

Прототип за девојчето Ноли во мојата нова книга сум јас, односно детето во мене, вели писателката Вера Андон Нови изданија за деца: „Ноли и детелинката“ од...

Доделени 55 новогодишни пакетчиња за децата што го изучуваат влашкиот...

Во ООУ „Никола Карев“ во Крушево Во пресрет на Нова година и Божиќ, со лично залагање на директорот Милутин Станчиќ, Управата за развој и унапредување...

Зимскиот распуст е време за семејно уживање и за учење низ...

Броените денови на распустот брзо минуваат, па затоа добро е да се прочита некоја од лектирите. Тоа ќе биде поинтересно ако потоа прочитаното се...

„Носи ја маската правилно, не си снешко“

Важно е што влегувањето во новава година е поврзано и со енергијата што ја шират уметничките дела на автори што по својата природа на...

Луѓе, кое копче се кликнува за радост?

За Божик примив десетици честитки. И во сите стоеја два поима – „радост“ и „среќа“, покрај задолжителните „здравје“ и „благосостојба“ (читај – пари). И...

Еден поглед кон имплементацијата на Договорот за соработка и добрососедство

Полека изминува времето кога политичките партии во својот политички, а неретко и политикантски, маркетинг го инструментализираa Договорот за соработка и добрососедство помеѓу Република Македонија...