Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25124)

Кои се 12-те точки од мистериозниот бугарски анекс

Досега се знаеше за три точки од анексот што кружеа во јавноста, а тоа беа употреба на целото име на државата, откажување од македонското...

Изневерените очекувања на Балканот за европските вакцини

Чувството на изневереност испорачана од страна на ЕУ веројатно најдобро го запозна Италија. Таа, како најпогодена европска држава од коронавирусот во март минатата година,...

Внимателно возење заради себе, своето семејство и заради сите учесници во...

Оваа е период од годината кога има честа појава на дожд, магла, снег, голомразица, односно ова е период од годината кога временските услови значително...

Спортски вести

Јапонецот Миура ќе игра професионален фудбал и на 54 години Најстариот професионален фудбалер во Јапонија, Казујоши Миура, ќе игра и на 54-годишна возраст, откако го...

Како се нарекуваат броевите со многу нули

Ајде да видиме... Илјада: 1.000 Милион: 1.000.000 Милијарда:1.000.000.000 Билион: 1.000.000.000.000 Билијарда:1.000.000.000.000.000 Трилион: 1.000.000.000.000.000.000 Трилијарда: 1.000.000.000.000.000.000.000 Квадрилион: 1.000.000.000.000.000.000.000.000 Квадрилијарда: 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000 Квантилион: 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 Квантилијарда: 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 Секстилион: 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 Секстилијарда: 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 Септилион: 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 Септилијарда: 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 Окталион: 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 Окталијарда: 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 Нонилион: 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 Нонилијарда: 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 Декалион: 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 Декалијарда: 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000

Коледарска приказна

Тато велеше дека дедо има златни раце. За човек се вели дека има златни раце ако знае многу занаети. „Со рацете може од дрво...

Кавај Ленард ја помина границата од 10.000 коша во НБА

Кошаркарите на Лос Анџелес клиперс ја забележаа и седмата сезонска победа во НБА-лигата, откако славеа дома против Чикаго булс, со 130-127, а натпреварот го...

СП ќе се игра без публика

РАКОМЕТ На два дена до почетокот на 27-то ракометно Светско првенство (СП) во Египет, Организацискиот комитет одлучи Мундијалот за мажи, прв на кој ќе играат...

Добрината е на врвот на пирамидата на вредностите

Етика за млади Покрај важните нешта, секогаш има нешто што е поважно и нешто што е најважно. Станува збор за оние нешта што имаат значење...

Селекторот повика 24 кошаркарки за подготовките за квалификациите за ЕП

Селекторот на женската кошаркарска репрезентација на Македонија, Владимир Ѓоровиќ, го соопшти поширокиот список на кошаркарки за претстојниот, а наедно и последен, трет квалификациски циклус,...