15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 18:05

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25124)

„Ана Каренина“ на Проjковски освои седум награди

На 70. Фестивал на професионални театри на Војводина Претставата „Ана Каренина“ на Новосадско позориште оствари апсолутна доминација на јубилејниот 70. Фестивал на професионални театри на...

Деци(а)мали

Пред повеќе децении кога во Македонија се востановуваа сите потребни институции за да се означи една државност, а тоа беше по ослободувањето од окупаторите...

Новата потпретседателка на САД ќе ја унапреди родовата еднаквост

Првата жена потпретседател на државата, Камала Харис, која е со афроамериканско и индиско потекло, ја надминува родовата бариера во политиката. Сто години откако Американките...

Бугарски научници и интелектуалци контра бугарските политичари

Бугарија ја признала посебноста на македонскиот јазик уште пред 65 години. Вакви аргументи пласира деновиве бугарската професорка и докторка на правни науки Радосвета Василева,...

Општеството во сендвич помеѓу песимизмот и оптимизмот

Светските аналитички авторитети сѐ почесто лиферуваат докрај нејасни заклучоци за тоа дека годинава токму „неизвесноста станува најсигурна проекција“, а надежите ни стануваат „само желби...

Домување

Три тајни од кујната што сигурно не сте ги знаеле Секоја домаќинка денес мора да ги знае тајните на големите готвачи, за да бидат секогаш...

Роуан Аткинсон не го сака Мистер Бин

Ѕвездата од серијата и филмовите за Мистер Бин, британскиот глумец Роуан Аткинсон, повторно ќе се наврати на еден од неговите најпознати култни ликови во...

Девет млади таленти го остварија својот сон

Теодор Мицески е победник на деветтиот и, наедно, последен циклус на проектот „Ново име“, со кој исто толку млади таленти од цела Македонија добија...

Стилот на Гал Гадот го засени култниот костим на Вондер Вомен

Првата во низата модерни адаптации на култниот стрип-лик „Вондер Вомен“, со Гал Гадот во главната улога, ги опустоши киноблагајните, ги собра сите позитивни критики...

Научивме да печеме леб и да садиме цвеќе, ја запознавме татковината

Поуки од предизвикувачката 2020-та Многу работи може да се кажат за 2020 година. На многу начини може да се опише оваа пандемична година. Нѐ научи...