13.8 C
Skopje
20.9.2021 - 4:06

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25123)

Како да замонашиш партија

(За историјата, спроти Велигден) Не сум психијатар, но од книжевноста се учат многу работи. Така, на пример, од драмскиот текст „Паралелни светови“ на мојот хрватски...

Научниците пронајдоа планета за која мислеа дека не постои

Научниците велат дека новооткриената планета, официјално именувана ВАСП-107б, или позната и како „суперпаф“, има многу пониска густина отколку што се сметаше дека имаат планетите...

Животни

Прва божиќна песна за кучиња „Raise the Woof“ е прва поп-песна напишана исклучиво за кучиња, а кај милениците поттикнува мавтање со опашката и лаење, како...

Скандинавките се најдобри во зимската нега на кожата

Светот со години е опседнат со убавиот изглед на жените од Данска, Норвешка и од Шведска Скандинавките имаат сјајна кожа и покрај грубите временски услови...

Трендови за убавина што ќе доминираат во 2021 година

Благодарение на модните ревии на водечки дизајнерски имиња, веќе постојат индикации за тоа какви ќе бидат трендовите за убавина што ќе доминираат во 2021...

Божиќен спот на „Љубојна“ во режија на Дејан Пројковски

Здружението „Бадникови поворки“, со благослов и помош на Бигорскиот манастир, објави нов божиќен спот како подарок за верниците. - И покрај строгите протоколи за работа...

Технологијата е алатка што стана неопходна

Експертите сметаат дека интензивно се говори само за лошите страни на технологијата, а не и за нејзините бенефиции, како и тоа дека таа ќе...

Над десет илјади гледачи во Кинотеката на Македонија

Кинотеката на Македонија во ретроспективата, минатата 2020-та ја нарече „година што ја изедоа скакулците“ (Борислав Пекиќ). - И покрај првичниот шок од пандемијата и замирањето...

Филхармонијата ја пребродува кризата и ветува впечатлива нова сезона

Наредниот концерт е на 28 јануари, со диригентот Борјан Цанев и со Ања Коловска на хармоника. На програмата се концертот за хармоника и оркестар...

Новосадската „Ана Каренина“ на Пројковски меѓу најдобрите пет претстави во...

Претставата „Ана Каренина“ премиерно изведена во Нови Сад, во режија на македонскиот театарски режисер Дејан Пројковски, е рангирана во најдобрите пет претстави во театарската...