Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25122)

Алкохолот е мегапричина за смртност кај возачите

Според статистичките податоци на Европската комисија, секоја година во ЕУ најмалку десет илјади лица фатално го завршуваат својот живот како последица на консумирањето алкохол....

Мегапроект што има моќ да ја промени анемичноста на (евро)интеграциите

Иницијативата на македонското МНР за (првично) сообраќајно и економско поврзување на трите балкански земји од Црно до Јадранско Море преку Коридорот осум, не е...

Спортски вести

Листата ја предводат најдобрите двајца, Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал. На турнирот ќе играат 12 репрезентации На АТП-купот ќе играат 14 од првите 15 тенисери...

Mеридијани

Брисел - Тринаесет земји-членки на ЕУ во писмо до Европската комисија го повикаа Брисел да им помогне на источните соседи на ЕУ да го...

Трет триумф на Стох на „Четирите скокалници“

Три пехари од престижното натпреварување во скијачки скокови, кое се одржува од 1953 година, имаат и Рекнагел и Виркола, четири има Вајсфлоф, а рекордер...

Неизвесно отворањето на новата сезона?

Во тек се дискусиите помеѓу Австралиската гранпри-корпорација, Владата и раководството на Ф1 во врска со календарот на Ф1 за годинава ФОРМУЛА 1 Големата награда на Австралија,...

Македонија тргнува кон ново ЕП

По четирите тест-меча со Бугарија најдобрите македонски одбојкари викендов продолжуваат со тренинзите, пред двата турнира во Скопје идната недела во квалификациите за ЕП 2021,...

Oд нас зависи

Да бидеме искрени, ние никогаш не сме имале некоја особена среќа со Португалија. Сè уште нè печат раните од Лисабонската декларација кога пред речиси...

Залезот на демократијата

Историјата ќе го памети 6 јануари 2021 година како ден без преседан во 243-годишниот експеримент на Америка со демократијата. Неколку минати резултати од претседателските...

Сем предолго ја свири истата песна

Факинг најтмер он Вашингтон Елм стрит! Земја на соништата и можностите. Заспиваш на 6 јануари, а се будиш на 27 април. Гринч е Американец....