Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25122)

Ноќните закуски и нивната штетност

Медицински совет Доколку претпочитате доцни вечери, би било добро да знаете како влијае тоа на вашата тежина, но и на здравјето. Не случајно многу светски...

Минатата година 1,56 милијарда заштитни маски завршиле во океаните

Заштитните маски за еднократна употреба станаа многу популарни за време на пандемијата на ковид-19, но, за жал, по употребата големо количество од нив завршило...

Блед на врвот на листата на најпосакувани дестинации за 2021 година

Престижниот американски магазин за патувања „Конде наст травелер“ неодамна објави список со 10-те најпосакувани европски дестинации за 2021 година. Прочитајте кои земји, градови и...

Пандемијата ни ја одзема слободата, но не и инспирацијата

Колку глобалната пандемија на коронавирусот влијае на креативноста на писателите, уметниците, музичарите, односно на сите оние што, иако се најпогодени од глобалните случувања, сепак,...

Светски ѕвезди што слават Божиќ на 7 јануари

Некои семејства на познати светски ѕвезди слават Божиќ на 7 јануари за да ја испочитуваат православната традиција од која потекнуваат, а други, пак, овој...

„Нетфликс“ подготвува специјален документарец за Елтон Џон

Сер Елтон Џон беше тема на еден од најдобрите филмови во 2019 година, кога Тарон Егертон го глумеше во биографскиот филм „Рокетмен“, а сега...

Филмови чии премиери ќе бидат во 2021 година

Гледаноста на стриминг-сервисите на интернет, како што се Нетфликс, Амазон прајм и Дизни плус, порасна за време на пандемијата на ковид-19, заканувајќи се на...

Распнати сме од ситници и рамнодушност

Никола Пијанманов, сликар Христијанските мотиви што преовладуваат на последната изложба „Пасија - Смртта умира“ на сликарот Никола Пијанманов се интимистички исповеди на еден ум, кој...

Панорама / Повеќе на ТВ отколку дома!

Приштина - Вршителката на должноста претседател на Република Косово, собраниската спикерка Вјоса Османи, одлучи да го распушти Собранието и да ги распише вонредните парламентарни...

Силниот земјотрес и лошата градба оштетија 20.000 куќи

Хрватска Во централна Хрватска повторно се регистрирани серија земјотреси, а најсилниот беше со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала. Потресот траеше околу десет секунди...