Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25121)

Домување

Мешавина од материјали - нов тренд во домовите И во новата година сакаме да се чувствуваме удобно во нашите домови, особено што оваа година поминавме...

Голем билборд со ликот на Чајковски се појави на „Тајмс...

Голем билборд со ликот на Петар Илич Чајковски се појави на „Тајмс сквер“ во Њујорк. Музичкиот сервис „Спотифај“ објасни дека Чајковски е најпопуларниот руски...

Колку сме блиску до квантен интернет?

Првпат во историјата експерти и соработници на НАСА извршија квантна телепортација со долг дострел. Ова откритие може да ги постави темелите за одржлив квантен...

Какви настани можеме да очекуваме на небото

Астрономски календар за 2021 година Годината зад нас, од астрономска гледна точка, беше обележана со голем број интересни настани на небото, а според најавите на...

Во Јужна Африка се јадат пржени гасеници, во Норвешка се...

Најнеобични божиќни традиции низ светот Божиќните празници во нормални услови се најсреќната и најсветла доба од годината. Градовите блескаат, а улиците мирисаат на варено вино...

Панорама / Југословенска утопија

Атина - Новиот мутиран вид на коронавирусот, кој првпат се појави во Велика Британија, пристигна во соседна Грција. Четири од шест позитивни лица што...

Околу Петриња се појавуваат дупки во земјата

Земјата во подрачјето околу Петриња продолжува да се тресе, по силниот земјотрес што го погоди хрватскиот град пред новогодишните празници. Во изминатото деноноќие биле...

Прислушувањето станува оружје за политичка пресметка

По распадот на поранешната југословенска држава, имаше неколку поголеми случаи за „протекување“ телефонски разговори на лица што биле следени од безбедносните служби. Краткиот избор...

Многубројни се нагорнините и стрмнините на македонските вински патишта

Македонија имаше големи периоди на стагнација, големи варијации на подеми и падови низ историјата и позитивната страна на нашата приказна е дека како земја...

Книгата е најдобриот пријател

Станарите на домот за стари лица „Мајка Тереза“ се израдуваа на книгите што им ги подарија „Нова Македонија и „Македоника литера“, истакнувајќи дека сега...