Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25120)

Одбиена поповолната кинеска понуда!

Хрватска Управата на пристаништето во Риека поништи конкурс за концесија, во вредност од 2,73 милијарди евра, за економско користење на просторот познат како Загрепски Брег....

Животни

Зошто мачките сакаат да спијат на главата на сопствениците? Многу чудни однесувања имаат мачките, а едно од нив е да спијат на главата на нивниот...

Божиќен концерт на „Фрајле“

Четирите дами од новосадскиот бенд „Фрајле“ на православниот Божиќ (7 јануари) ќе приредат незаборавно онлајн музичко доживување. Марија, Невена, Наташа и Јелена веќе се...

Светилките потекнуваат од Германија, полнењето чорапи од Турција

Празнични традиции Без оглед како ја славите Нова година, веројатно имате семеен новогодишен ритуал или два што не отстапуваат од вашиот дом. Без разлика дали...

НАСА: Во 2021 година ќе дознаеме многу повеќе за Месечината и...

НАСА објави што планира да постигне следната година. Меѓу другото, нејзините активности ќе бидат посветени на понатамошно истражување на Месечината. Најавија и дека ќе...

Ново издание и видеозапис на скопскиот состав „ДЏ Магија“

„ДЏ Магија“ е проект настанат во март минатата година, за време на првиот полициски час. Во составот членуваат Андреја Салпе и Теа Шалдева, инаку...

Објавени „Театарски белешки“ на Владо Цветановски

Факултетот за драмски уметности ја објави книгата „Театарски белешки“ на режисерот и професор Владо Цветановски, чии приредувачи се Јелена и Андреј Цветановски. Дизајнот е...

Излезе поетската збирка „Лачи искрини“ на Михаил Левенски

Фондацијата „Д-р Михаил Левенски“ и издавачката куќа „Матица македонска“, во чест на 78-годишнината од раѓањето и 10-годишнината од заминувањето на Михаил Левенски, ја објавија...

Музеите продолжуваат да функционираат на нови начини

Публиката ги почитува мерките, но од друга страна, интересот за самите изложби не е воопшто намален, а тоа укажува дека публиката е гладна за...

Панорама / Повоспитана кохабитација

Атина - Од вчера грчката влада ги засилува превентивните мерки против ширењето на коронавирусот. Како што беше и претходно најавено, ќе бидат во сила...