11.8 C
Skopje
17.10.2021 - 10:53

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25119)

Најдолгиот пат кон Европа се претвори во пат кон дома

И по сите жртви, Македонија остана во чекалницата на ЕУ и потпрена сама на себе Со променето име, но уште повеќе со нови закани по...

Пендаровски, Заев и Мицковски ги скицираат приоритетите и предизвиците за Македонија...

ЕКСКЛУЗИВНО ЗА „НОВА МАКЕДОНИЈА“ На прашањето кои се најголемите политички предизвици и приоритети за Македонија, ексклузивно за „Нова Македонија“ одговор даваат претседателот на државата, Стево...

Градинката „Пржино“ подели новогодишни подароци на „Институтот за белодробни заболувања кај...

Децата од градинката „Пржино“ од Кисела Вода, за најмладите пациенти, кои се лекуваат на „Институтот за белодробни заболувања кај децата - Козле“, изработија повеќе...

Бесплатен паркинг за новогодишните и божиќните празници во Центар

По повод претстојните новогодишни празници, денеска, 31 декември, отворените и затворените паркиралишта со кои стопанисува ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ ќе работат до 15...

Разбудени спомени за едно поубаво и побезгрижно време

КОРОНАВИРУСОТ И ПРОТОКОЛИТЕ ЗА ДИСТАНЦА ДА НЕ НИ ЈА ПРЕКИНАТ ТРАДИЦИЈАТА НА ПИШУВАЊЕ НОВОГОДИШНИ ХАРТИЕНИ ЧЕСТИТКИ Пишувањето новогодишни честитки е столетна традиција. А добивањето таква...

Скопјани се враќаат на традицијата на украсување природни елки

НОВОГОДИШНО УКРАСУВАЊЕ ВО ДОМОТ Граѓаните сѐ повеќе се заинтересирани за купување и украсување природни елки, нешто што во минатото, пред повеќе од дваесетина години, беше...

Да не ги заборавиме оние што го изгубиле покривот над глава

ПРАЗНИЦИТЕ И БЕЗДОМНИТЕ ЛИЦА На 25 и 30 декември се дистрибуираа новогодишни пакети за 180 лица. Пакетите содржеа топла облека, долна облека, чорапи, ќебиња, сетови...

Хуморот е најефикасен лек и за време на пандемија

Во период кога ја оставаме зад себе 2020 година и кога сите надежи за подобро утре се насочени кон 2021 година, македонските хумористи и...

Среќата се бара во (не)заборавот

Со ризик да се зачекори во зоната на метафорите, во 2020 година, Македонија и како држава, и како општество, и како нација беше (е)...

Имам квалитет да бидам дел од ЛОИ во Токио

ЕМИЛ ПАВЛОВ, КАРАТИСТ На олимписките квалификации во Париз, пред сѐ, ќе биде решавачка мојата подготвеност, оти кога сум добро подготвен можам да ги победам сите,...