10.2 C
Skopje
29.11.2021 - 15:07

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25117)

Новогодишни бајки од Елена Димоска низ прилепската чаршија

Прилепската уметница Елена Димоска направи новогодишни декорации на стакло низ поголемиот дел од дуќаните и кафулињата низ центарот на Прилеп, но и во неколку...

Печењето новогодишни колачи нѐ прави среќни

Готвењето, но и приготвувањето колачиња е под полна пареа во поголемиот дел од домовите. Испланирано е цело мени за Бадник и Божиќ, а сега...

Од каде потекнува традицијата за украсување елка

За Нова година и Божиќ, многумина прво помислуваат на украсувањето елка и на подароците што ќе ги дочекаат под неа. Постојат неколку теории и...

Внесете позитивност во вашиот дом со портокаловата боја

Домување Портокаловата боја придонесува за позитивна енергија во животот, има мотивирачки ефект и ни помага да се свртиме кон позитивните аспекти на животот. Оваа боја...

Грац е пошармантен од Виена, Вербје е полно со фантастични места

Неправедно запоставени места Кога ќе помислите на најубавите градови во Европа, сигурно први на памет ви паѓаат Париз, Рим, Венеција, Прага. Овие градови се навистина...

Значителна материјална штета од земјотресот во Сисак

Хрватска Два силни земјотреса ја погодија Хрватска вчераутро во подрачјето на Петриња и Сисак. Европскиот медитерански сеизмолошки центар објави дека епицентарот на двата потреса е...

Уставните промени како потреба или израз на меѓународен притисок?

Балканските држави се изложени на меѓународниот притисок за менување на уставите, а политичките аналитичари во Србија во заднината на изјавата на Лајчак препознаваат сигнали...

„Алкалоид“ исплати новогодишен надомест од 25.000 денари за своите вработени и...

Производите на „Алкалоид“ се дел од секојдневието на милиони луѓе во земјите каде што компанијата има воспоставено свои деловни операции. Секој производ што го...

Маѓепсаниот круг на инвестициските можности и на локалниот економски развој

Досегашното искуство укажува оти општините имаат слаб капацитет за реализација на капитални проекти, што се гледа и од состојбите на терен, констатираат упатените, истакнувајќи...

Државно спонзорирани сајбер-напади во последните 10 години

Според „Соник вол“, калифорниската компанија за безбедност на интернет, во последните пет години просечно биле спроведувани околу девет милијарди хакерски обиди и напади со...