16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 15:14

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25111)

Македонски тајнопис – рески, цртки, книга, драма… вечност

Порано Словените немаа книги, туку се служеа со рески и цртички, читаа и гатаа, исто како и многубошците. А кога се покрстија, беа принудени...

Домување

Работи што не се чистат со марамчиња за дезинфекција Ако користите влажни марамчиња за дезинфекција за сè, време е да престанете да го правите тоа,...

Пол Макартни меѓу првите ѕвезди што ќе се вакцинираат

Легендарниот член на „Битлси“, сер Пол Макартни, изјави дека сака да прими вакцина против коронавирусот, објави британски „Сан“, додавајќи дека тој е меѓу првите...

НАСА планира да испрати кучиња роботи на Марс

Доколку се остварат плановите на американската вселенска агенција НАСА, кучиња роботи наскоро ќе „шетаат“ по површината на Марс. Научниците од НАСА и ЈПЛ Калтек...

Телескопот „Хабл“ и по 30 години прави импресивни откритија

Со оглед на фактот дека требаше да служи 10 години и имаше голем број проблеми, навистина е тешко да се поверува дека вселенскиот телескоп...

Лекарот Филип Ристовски ја објави последната исповед на Тито

Беше ветено да се молчи цели четириесет години - од смртта на Тито до мај 2020 година. Конечно дојде време да се открие последната...

Преку муралите пренесувам порака за толеранција

Наим Идризи, 3Д-муралист Наим Идризи е 3Д-муралист. Им дава колорит на ѕидовите, но и ги оживува. Тој е еден од ретките уметници што ја негуваат...

Повлечени брзите тестови за коронавирусот

СРБИЈА Премиерката Ана Брнабиќ изјави дека домашните тестови за коронавирус, кои се појавија во аптеките, се повлечени од продажба. Тие тестови, како што објасни таа,...

Балканот европски центар на илегалниот пазар за артефакти

Во војните на просторот на поранешна Југославија беа украдени стотици вредни уметнички дела што беа во музеите и јавните институции во Босна и Херцеговина...

Заев ја најави 2021-та како година на нова македонска енергетика

Термоцентралата ТЕЦ „Неготино“ ќе се трансформира во гасна централа преку јавно-приватно партнерство или ќе се продаде, најави премиерот Зоран Заев на вчерашната прес-конференција, на...