13.8 C
Skopje
18.6.2021 - 5:37

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25109)

Лосос за сјајна и здрава кожа

Нега и убавина Лососот е богат со омега 3 киселини, брокулата е одличен извор на витамин Ц, а аспарагусот е познат извор на пребиотици, кои...

Трчањето на студено создава ендорфин или чувство на среќа

Тренинзите надвор во кое било време од годината, но особено за време на најтемните денови во годината, отклучуваат мноштво ментални и физички придобивки. Ви...

Тејлор Свифт со втор албум годинава

По вторпат Тејлор Свифт ја направи 2020 година малку поубава и поинтересна. Музичката сензација, музичарката на деценијата штотуку издаде нов албум, само неколку месеци...

Мисија за истражување санта мраз на Атлантикот

Тим научници почнуваат мисија да ја истражат огромната санта мраз што се наоѓа на Атлантикот. Ледениот брег со површина од 3.900 квадратни метри плови...

По 800 години, повторно ќе блесне Витлеемската ѕвезда

Небесниот феномен ќе може да се види од кое било место на Земјата, но условите ќе бидат најдобри во близината на екваторот, тврди научникот...

Кинотеката ја доби престижната златна плакета од УНИКА

Кинотеката на Македонија ја доби престижната златна плакета од УНИКА (Интернационален филмски сојуз) за придонес и поддршка во популаризацијата и афирмацијата на непрофесионалниот филм....

Пандемијата допрва ќе ги инспирира писателите

Додека светот е под рестрикции и функционира на дистанца, на писателите им се создава амбиент за пишување и за творење Пандемијата ги одложи промоциите на...

Хрватска го поддржа филмот „Мими“ на Дарјан Пејовски

Хрватскиот аудиовизуелен центар (ХАВЦ) одобри поддршка за нашиот најнов проект - долгометражниот игран филм со работен наслов „Mими“, по сценарио и во режија на...

Веб-сајт за златната доба на македонскиот анимиран филм

Друштвото на филмски работници го почна проектот „Македонски анимиран филм 1971 – 1991“, во онлајн форма, преку лансирање на веб-сајтот macedonian-animation.com. Ова е прв...

Преполовени нарачките во кожарската индустрија

Финансиската штета за домашните компании е огромна и непроценлива, истакнуваат од СКМ и додаваат дека со дополнителните рестриктивни мерки, кои моментално се воведуваат во...