38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 17:51

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25105)

Домување

Искористете го секој сантиметар од малата кујна Во малите станови многу е важно да се искористи секој сантиметар слободен простор. Значи, кога станува збор за...

Промовиран „Прирачник за проучување на природата“

Промовирана е книгата „Прирачник за проучување на природата“ од Кирил Арсовски-Пржо, со илустрации на Хари Дудески, која дава практични совети и методи како можеме...

Пронајдена загубената божиќна песна на мапетите

Пронајдена е и вратена е изгубената песна отсечена од оригиналниот филм „Божиќната песна на мапетите“, откри режисерот Брајан Хенсон. Тој за Би-би-си радио 2...

Кафето им ги подобрува перформансите на велосипедистите

Истражување Истражување покажало дека кафето може да ги подобри перформансите кај оние лица што вежбаат. Истражувачите собрале 46 велосипедисти аматери, кои вежбале еднаш до трипати...

„Ако одам во Битола“ ја напишав во еден здив

Петар Георгиев-Калица, музичар За Битола велат дека е најопеаниот град, не само во Македонија туку и пошироко, на Балканот. Ни најдобрите музички хроничари не можат...

Панорама / Само да е руска вакцина

Атина - Грција воведува тридневен карантин за сите патници што ќе пристигнат со авион на 18 декември во земјата. Грчката агенција за цивилно воздухопловство...

Кривична пријава за директорот на полицијата

Aлбанија Опозициската Демократска партија поднесе кривична пријава против генералниот директор на албанската државна полиција, Арди Велиу, како „директно одговорен за полициското насилство врз учесниците на...

Лавров го засилува руското влијание на Балканот

Посета на рускиот дипломат Лавров на Сараево и на Белград, која се поклопува со одбележувањето на 25-годишнината од Дејтонскиот договор, има посебно меѓународно и...

Владата со мерки за рестарт на домашната економија

Поддршката за компаниите за исплата на платите, финансиските средства за граѓаните со ниски примања, новата бескаматна кредитна линија и други економски проекти се најдоа...

Каде е Македонија на светската мапа на јавниот долг?

Економистите, сосема очекувано, се поделени во ставовите за оправданоста на задолжувањето на државата, како и по прашањето за тоа како да се одржи макроекономската...