20.8 C
Skopje
30.7.2021 - 3:11

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25103)

Земјотресот од 2015-та влијаел на висината на Еверест

Највисоката планина во светот, Монт Еверест, официјално беше прогласена за повисока, благодарение на заедничкиот договор на Непал и Кина, чија национална граница се наоѓа...

Ангела Меркел е прва цела деценија

„Форбс“ ја објави листата на најмоќни жени Магазинот „Форбс“ ја објави листата на 100 најмоќни жени на светот, на која десетта година по ред првото...

Снимен документарецот „За овчеполските работи“

Снимен е документарен филм „За овчеполските работи“, во продукција на „Аристон“, за кој наскоро се очекуваат промоција и изложба. - Полека но сигурно Овчеполието станува...

Планините се важни!

Денеска на Средно Водно се одбележува Светскиот ден на планината Денот на планината е создаден за да можеме да ги согледаме чудесноста и магијата на...

Мариово и Трескавец во трка за награда за филмска локација

„Врба“ на Манчевски меѓу петте финалисти Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски со Мариово и Трескавец во прилепската област е меѓу петте финалисти за наградата за...

Музичките приказни објавувани во „Нова Македонија“ во книга

Излезе од печат „Сновење“ на Лада Шоптрајанова Петровска Од печат излезе книгата „Сновење (музички приказни)“ од авторката Лада Шоптрајанова Петровска. Книгата е објавена во едицијата...

Македонците во пандемија читаат психолошки и мотивирачки книги

Книгите за буквална и метафорична изолација, како што се „Стакленото ѕвоно“ на Силвија Плат, „Сто години самотија“ и „Љубов во време на колера“ на...

Панорама / Кој е виновен?

Белград - Специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, изјави дека финансиските и имотните побарувања биле разгледани на...

Продолжуваат протестите во Тирана

Aлбанија Во Тирана продолжуваат протестите поради убиството на 25-годишниот Клодјан Раша од страна на полициски службеник. Протестот почна идентично како и во средата, пред Министерството...

Балканот под европскиот просек за донирање човечки органи

Секоја земја од Балканот воведува разни мерки за олеснување на процедурата за донирање органи, а има сѐ поголем број граѓани што чекаат трансплантација на...