Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25102)

„Лувр“ нуди приватно дружење со „Мона Лиза“

Додека пандeмијата на коронавирусот сѐ уште ги држи посетителите подалеку од музеите, познатиот париски „Лувр“ нуди приватно дружење со „Мона Лиза“ и прошетка низ...

Медицински совет

Поздраво е да спиеме во студена соба Спиењето во премногу топла соба предизвикува непријатност и потење, а истовремено така пропуштаме многу погодности што би можеле...

Ни претстои една поинаква Нова година

Годинава празничниот период ќе изгледа поинаку. Со многу ограничувања, без прослави на плоштад, клубови, со малку огномети или без, дома, во интимна атмосфера. Владите...

Куќата од „Сам дома“ на џиновски медењак

„Дизни“ деновиве претстави сцени од култниот филм „Сам дома“ на медењаци, со што одбележи 30-годишнина од премиерата на првиот филм од овој серијал. Првите...

Средновековна Европа имала изобилство бизарни закони

Луѓето одамна сфатија дека им треба систем на казни со што ќе ги дисциплинираат оние со „непосакувано однесување“, а во средниот век таквите казни...

„Романтичарот“ ги освојува женските срца

Атрактивниот турски актер Џан Јаман (30), што периодов можеме да го гледаме во серијата „Романтричарот“ на телевизијата Сител, ги освојува срцата на женскиот пол...

Отворена изложбата „Пасија – смртта умира“ на Никола Пијанманов

Изложбата „Пасија - смртта умира“ на Никола Пијанманов е отворена на ул. Максим Горки бр. 19, во Скопје. Тематски изложените слики се креативно толкување...

„Нетфликс“ одби да ја обележи серијата „Круната“ како фикција

И покрај многубројните барања, „Нетфликс“ официјално одби да ја обележи четвртата сезона од серијата „Круната“ како фикција, пишува „Индипендент“. Критичарите посочија дека серијата содржи...

Последното патување на Баге Стефановски во земјата Театрофилија

Беседа На 4 декември 2020 година во Битола Европската престолнина на Балканот, како што ја нарекуваат на Сорбона На празникот Св. Пречиста и Влегување на Богородица во Храмот...

Десет интересни факти за хит-серијата „Квинс гамбит“

„Квинс гамбит“ е насловена новата серија на Нетфликс, која секако треба да се погледне. За нецел месец од поставувањето на платформите ја виделе над...