Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25098)

Панорама / Наш и ваш патриотизам

Подгорица - Во Црна Гора, од март до ноември, има зголемување на невработеноста од 11.000 лица или 31,6 проценти, рече Светлана Крговиќ. помошник-директорката во...

Нега и убавина

Нега на лицето со маска од мандарина Мандарината претставува идеално овошје за зајакнување на имунитетот и за намалување на килограмите. Се препорачува за концентрација и...

Зошто луѓето на старите фотографии не се смеат?

Едно од вообичаените прашања што луѓето ги поставуваат на Гугл e зошто луѓето на старите фотографии не се смеат. Кога ќе погледнете фотографии од...

Палтата и јакните за оваа зима се безвременски модни класици

Најдобрата одбрана од студот е да инвестирате во квалитетно безвременско палто или во топла јакна што ќе ја комплетира вашата колекција. Модните експерти предлагаат...

Изложба на Дита Старова-Ќерими во КИЦ

Во Културно-информативниот центар од 9 до 22 декември ќе биде отворена изложба на слики од ликовната уметница Дита Старова-Ќерими. На изложбата авторката ќе се...

Пет книги од најпродаваниот кинески писател за деца

„Македоника литера“ објави серија од пет книги за деца и млади од Шен Шиси, најпродаваниот кинески писател за деца и млади и еден од...

Исклучително погребување откриено на Гимбабица

Античката приказна за Преспа ќе се открива и во иднина, истакнуваат од Археолошкиот музеј со напомена дека локалитетот Гимбабица и Преспанскиот Регион го заслужуваат...

Отворена најголема ковид-болница

СРБИЈА Во белградското предградие „Батајница“ е отворена новоизградена ковид-болница со 930 легла, во девет одделенија и 250 места на интензивна нега. Премиерката Ана Брнабиќ оцени дека...

Земјите загадувачи на воздухот пред европските судови

Од осум смртни случаи во Европа еден е поврзан со загадената животна средина, а загадениот воздух, особено во зимскиот период, е заеднички проблем за...

Пандемијата ги забрза и позитивните процеси во економијата

Технолошките процеси, особено дигитализацијата, значително се забрзани поради што се очекува сѐ повеќе да се применуваат нови технологии и нови начини на работење. Тоа...